تصویب و پرداخت وام به طرح های اشتغال روستایی لرستان در دقیقه ۹۰

وجود ابهامات متعدد در روند تصویب و پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در استان لرستان تا آنجا پیش رفت که استاندار لرستان در آخرین جلسه کارگروه اشتغال لرستان از روند تصویب و پرداخت این تسهیلات در استان انتقاد کرد و کمیته نظارتی در این رابطه تشکیل داد.

ظهر امروز کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری بروجرد با محوریت بررسی طرح های اشتغال پایدار روستایی برگزار شد تا مشخص شود شرایط این شهرستان در این رابطه مانند سایر نقاط استان است و این امر انتقاد فرماندار بروجرد را در پی داشت.

طرح های بدون کار کارشناسی روی دست کارگروه اشتغال

رضا آریایی فرماندار بروجرد در این جلسه اظهار داشت: پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی چندین سال بوده که در حال اجرا است و در برخی مناطق با شدت و ضعف مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه شرایط کنونی به نحوی است یا بانک ها نمی توانند تسهیلات پرداخت کنند یا کار کارشناسی در این زمینه انجام نگرفته است، افزود: طرح های ارائه شده از سوی متقاضیان باید با نظارت دستگاه های مربوطه تهیه شود تا در مراحل بعدی و معرفی به بانک ها با مشکلات عدیده مواجه نشوند.

فرماندار بروجرد تصریح کرد: اما برخی طرح ها با وجود تایید دستگاه مربوطه و اداره کل و کمیته فنی متاسفانه با معرفی به بانک ها مورد پذیرش قرار نمی گیرند، البته در بسیاری از موارد بانک ها در عدم پذیرش طرح های معرفی شده درست عمل می کنند بلکه مشکل فقدان کار کارشناسی شده از ابتدای امر است.

آریایی با انتقاد از روند ارائه طرح ها و نوع معرفی به بانک های عامل، گفت: افراد متقاضی تسهیلات در بیشتر موارد توجیه نشده و این کم کاری به دستگاه مربوطه بر می گردد که دقت کافی را در این زمینه نداشته و از ۱۰۰ طرح تهیه شده در سطح شهرستان که به بانک ها معرفی شده اند یک سوم آنها عملیاتی شده و چندتایی طرح هنوز عملیاتی نشده است.

تناقض در اجرای دستور العمل توسط بانک ها

وی با بیان اینکه البته این مشکل مختص لرستان نیست بلکه خیلی از شهرهای دیگر هم با آن مواجه هستند، اظهار داشت: این طور به نظر می رسد که بانک ها در دستورالعمل ابلاغی در زمینه پرداخت تسهیلات با هم همخوانی ندارند که این روند باعث تناقض شده است.

فرماندار بروجرد یاد آور شد: برای پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی مسئولان باید همتی بلند داشته باشند تا این برنامه انجام شود و همچنین از سوی بانک ها شرایط تسهیلات می بایست به متقاضیان توضیح داده شود و توجیه اقتصادی کارشناسی شده باشد وقتی طرحی به بانک معرفی می شود به معنای این است که از سوی اداره کل مربوطه هیچ گونه مشکلی نداشته است.

آریایی تاکید کرد: فرض بر این است که ۵۰ درصد بانک ها در پرداخت تسهیلات درست عمل نمی کنند اما بقیه کار را ادارات باید انجام دهند چرا که با اشتغال زایی در روستا می توانیم مردم را در روستاها ماندگار کنیم اگر تولید و اشتغال را از روستاییان بگیریم که فایده ای ندارد.

وی از مسئولان خواست آستانه تحمل را در پاسخگویی به مردم بالا ببرند و با انجام کار گروهی دولت را در اجرای این گونه برنامه ها یاری کنند.

فرماندار بروجرد تصریح کرد: دقت بالا در اجرای برنامه هایی در سطح کلان موجب رفع مشکلات عدیده مردم می شود که اگر درست عمل نکنیم درصد خطا و اشتباه بالا می رود و این زیبنده نیست.

اهداف طرح تحقق پیدا نکرده است

معاون اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی لرستان نیز در این جلسه اظهار داشت: در مرحله اول ۱۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی لرستان در نظر گرفته شده است که از این میزان ۱۱۶ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

وی تصریح کرد: در مرحله اول سهم شهرستان بروجرد ۱۳ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان بوده است که از این میزان تا کنون ۴ میلیارد و ۹۲۳ میلیون تومان پرداخت شده است.

سالاری ادامه داد: در استان لرستان تا کنون جمع پرداختی و انعقاد قرار داد در زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی بالغ بر ۲۶۰ میلیارد تومان بوده است که تا امروز بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان انعقاد قرارداد و طرح های پرداختی در لرستان داشته ایم.

معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه با توجه به تمهیدات فرمانداری و مجموعه اقتصادی استان این اعتبارات باید جذب شود که اگر این اتفاق رخ ندهد توسط استان های دیگر اعتبارات جذب می شود، تاکید کرد: وظیفه دستگاه های تخصصی این است که مراجعه کنندان را توجیه کنند که البته ایده آل مورد نظر در این زمینه اتفاق نیفتاده و اگر رخ می داد امروز با این مشکلات مواجه نمی شدیم.

تصویب طرح ها در دقیقه ۹۰

وی با بیان اینکه به محض تخصیص اعتبارات مرحله اول، اعتبارات مرحله دوم ابلاغ می شود، ادامه داد: سهم دو مرحله ای شهرستان بروجرد ۲۶ میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان بوده است اما تا کنون ۱۶ میلیارد و ۸۲۵ میلیون تومان طرح های مصوب در شبکه بانکی موجود است که در حال بررسی هستند.

معاون اداره کل تعاون، کارو و رفاه اجتماعی لرستان خاظر نشان کرد: همه افراد متقاضی هم بانک های عامل و ادارات در شهرستان مقصر هستند چرا که برخی افراد متقاضی با علم به اینکه می دانند برای تضمین وثیقه لازم را ندارند به سیستم بانکی فشار آورده و مشکل ایجاد می کنند.

وی یاد آور شد: با این تفاسیر آیین نامه های داخلی بانک های عامل مشکل ساز شده اند و در روند مصوبات تاثیر می گذارند، بانک ها بر خلاف دستورالعمل عمومی ابلاغی عمل کرده و بخش نامه های داخلی را ملاک قرار می دهند در حالی که این دستورالعمل را رئیس بانک مرکزی امضا کرده است.

سالاری در ادامه با تاکید بر اینکه دستگاه های صنعت معدن و تجارت، اداره جهاد کشاورزی باید تا پایان هفته آینده تمام طرح های موجود را مصوب کنند، افزود: در حال حاضر برای جذب ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات طرح نیاز است به طوری که در برخی شهرستان های لرستان تا کنون ۸۰۰ میلیارد ریال طرح مصوب شده است.

به گفته وی در زمینه جذب تسهیلات اشتغال پایدار روستایی شهرستان بروجرد ضعیف عمل کرده است و مسئولان دستگاه ها باید تلاش کرده تمامی سهم شهرستان را جذب کنند.

تشکیل کمیته نظارت از سوی استاندار

مطابق دستور العمل پایان زمان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی تا پایان تیر ماه بوده، آنچه قابل تامل است تصویب طرح های اشتغال روستایی لرستان در دقیقه ۹۰ است، تا این امر نشان دهد که دستگاهها و بانک های لرستان در این حوزه عملکرد مطلوبی نداشته اند.

سید موسی خادمی استاندار لرستان در آخرین جلسه کارگروه اشتغال لرستان با انتقاد از وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در استان اظهار داشت: در این رابطه کمیته نظارتی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تشکیل شود.

وی با تاکید بر اینکه کمیته نظارت نیز در این زمینه باید تشکیل شود تصریح کرد: به صورت رندومی و موردی چک کند، دستگاههایی که در این میان «گیر» ایجاد کرده اند از طریق این کمیته مورد تذکر قرار گیرند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 41 = 47

بستن