اجرای ۸ پروژه آبخیزداری با اعتبار ۱۵میلیارد ریال در شمیرانات

حسن شکری صبح سه شنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عملیات آبخیزداری در این حوزه های آبخیز در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بندهای سنگی- ملاتی ، گابیونی و خشکه چین به حجم بیش از ۶هزار مترمکعب و اقدامات بیولوژیکی شامل کپه کاری در سطح ۶۰۰ هکتار اجرائی شده است.

وی از بین رفتن پوشش گیاهی و به دنبال آن فرسایش خاک را یکی از چالش های مهم زیست محیطی دانست و اظهار داشت: اجرای عملیات آبخیزداری علاوه بر اینکه این چالش را به حداقل می رساند موجب حفظ آب و خاک و همچنین احیای دوباره منابع طبیعی نیز می شود.

این مقام مسئول به فواید و کارکردهای دیگر فعالیت های آبخیزداری اشاره کرد و یادآور شد: اقدامات آبخیزداری عاملی مؤثر و کارآمد برای نگهداشت آب و تغذیه سفره های آب زیرزمینی به شمار می آید که رونق اقتصادی را به همراه داشته و زمینه را برای پایداری محیط طبیعی و توسعه پایدار فراهم می کند.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات خاطر نشان کرد: حوزه های آبخیز این شهرستان شامل حوزه های آبخیز اصلی سدهای لار، لتیان و دامنه جنوبی البرز و حدود ۳۰ زیرحوزه آبخیز است که طرح جامع کاهش خطرات سیلاب حوزه های آبخیز شهری تهیه شده است که در صورت تأمین اعتبار، مطالعه و اجرا، انجام خواهد شد.

شکری تأکید کرد: با توجه به ویژگی های خاص شهرستان شمیرانات و کوهستانی بودن آن و تغییرات اقلیمی و بارش های یکباره و همچنین خطرات سیلاب که چندی پیش نیز در این شهرستان به وقوع پیوست اجرای طرح جامع کاهش خطرات سیلاب حوزه های آبخیز شهری این شهرستان ضرورتی اجتناب ناپذیر است که در این خصوص از مسئولان و دست اندرکاران درخواست می شود برای تحقق این مهم و اجرای این طرح اعتبارات لازم را تخصیص دهند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 22 = 24

بستن