طرح ملی الگوی کشت محصولات کشاورزی اجرا می شود

عباس کشاورز روز سه شنبه در بازدید از مزارع گندم و کلزا شهرستان بوئین زهرا که با حضور اسماعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم کشور، شریعتمدار مشاور وزیر جهادکشاورزی، فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و معاونین و مدیران برگزار شد اظهار کرد: الگوی کشت محصولات کشاورزی حدود دو سال و نیم است که تهیه و نقشه های پایه آن مشخص شده و در حال حاضر در مراحل نهایی ثبت قرار دارد.

وی افزود: الگوی کشت بعنوان یک طرح ملی است که در همه استانها اجرایی می شود و در این راستا یک طرح الگوی کشت مقدماتی تا ۱۰ روز آینده ارائه خواهد شد و در این میان الگوی کشت نهایی نیز تا دو ماه آینده ارائه می شود.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به راهکار جلوگیری از کشت محصولات آب بر گفت : کشت محصولات صیفی بایستی به گلخانه ها انتقال داده شود تا بامصرف آب کمتر، راندمان بالاتری را در تولید داشته باشیم.

کشاورز تصریح کرد: کشاورزان در اجرای طرح باید مشارکت بیشتری داشته باشند و دولت نیز حمایت کند تا کشت این گونه محصولات به محیط بسته گلخانه ای انتقال داده شود.

وی تاکید کرد: کشت محصول هندوانه نیز باید باروش آبیاری میکرو انجام شود تا مصرف آب درتولید این محصول به حداقل برسد.

کشاورز اظهار داشت: برای تولید هندوانه علاوه بر کشت نشایی و در حد استفاده از مالچ، آب خیلی کمی مصرف می شود و با اجرای این طرح، آب مصرفی برای تولید هندوانه در حد گلخانه خواهد بود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: انتظار داریم بخش ترویج و کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی این نوع کشت را ترویج دهند زیرا در شرایط کم آبی، تولید اینگونه محصولاتی که آب زیادی مصرف می کنند باید از چرخه تولید خارج شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 17 = 20

بستن