۷۰درصد تالاب میقان آبگیری شد

رضا میرزایی روز دوشنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: یک هزار و ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه برای تالاب میقان نیاز است.

وی افزود: این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر به شمار می رود و هر سال پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است و طی سال های اخیر به دلیل خشک شدن برخی از تالاب های کشور این تالاب شاهد حضور پرندگان مهاجر بیشتری است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته تالاب میقان اراک پذیرای بیش از ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر بود این تالاب یکی از منابع طبیعی با ارزش اراک به شمار می رود.

میرزایی تصریح کرد: در زنده نگهداشتن این تالاب باید تلاش کرد چرا که اگر وضعیت تالاب هر منطقه برهم بریزد، بدون شک تعادل طبیعی آن منطقه به هم می خورد و کاهش منابع آبی، فرونشست زمین و… را به همراه دارد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی بیان داشت: حدود یک میلیارد تومان اعتبار برای محیط زیست استان تخصیص داده شده و در سنوات گذشته با مشارکت منابع طبیعی ۱۴۳ هکتار گیاه قره داغ کاشته شد و امسال برای کاشت آن فضایی به وسعت ۲۷۰ هکتار پیش بینی شده است.

به گزارش مهر، میرزایی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: در سال ۹۵، اراک ۱۰۵ روز آلوده را تجربه کرد و این رقم با تلاش همگانی در سال گذشته به ۳۶ روز آلوده رسید که در حقیقت ۳۸ درصد کاهش هوای آلوده در اراک را نشان می دهد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: در گذشته نیروگاه شازند با استفاده از صد درصد سوخت مازوت روزانه حدود ۴۰۰ تن گوگرد وارد هوای استان مرکزی می کرد که هم اکنون ۹۸ درصد سوخت این نیروگاه از گاز طبیعی است و تنها دو درصد از سوخت مازوت استفاده می شود.

وی بیان داشت: پسماندهای ساختمانی و بعداز آن پسماندهای پزشکی از جمله معضلات محیط زیست استان مرکزی است که انتظار می رود هرچه سریع تر نسبت به رفع این دو معضل اقدامات لازم انجام شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61 + = 68

بستن