خرید تضمینی گندم در اردبیل ۵۰۰ هزار تن پیش‌بینی شد

خلیل نیکشاد عصر چهارشنبه در جلسه بررسی وضعیت مراکز خرید گندم در اردبیل افزود: امسال انتظار می رود بالغ بر ۶۱۷ هزار تن گندم در این استان برداشت شود که از این میزان ۵۰۰ هزار تن خرید تضمینی خواهد شد.

وی سطح سبز مزارع گندم استان را مطلوبی ارزیابی کرد و یادآور شد: تمام مراکز خرید این استان در حال حاضر آماده خرید و انبار گندم مازاد کشاورزان استان است.

رئیس جهاد کشاورزی استان با اشاره به آغاز برداشت گندم در برخی از مناطق استان تصریح کرد: در سال زارعی جاری بالغ بر ۳۰۶ هزار هکتار از مزارع این استان به زیر کشت گندم رفته بود.

وی با تاکید بر اینکه از این میزان ۷۱ هزار هکتار آبی و ۲۳۵ هزار هکتار دیم بوده است، ادامه داد: امسال برای افزایش راندمان به صورت ویژه در بحث مبارزه با آفات و علف های هرز تمهیداتی اندیشیده و در بیش از ۳۵۰ هزار هکتار برنامه هایی در این زمینه اجرا شد.

نیکشاد در تشریح این اقدامات بیان داشت: به منظور کاهش میزان خسارت علف های هرز به مزارع گندم امسال در سطح بیش از ۶۹ هزار هکتار از مزارع آبی و ۱۸۰ هزار هکتار از مزارع دیم بر علیه علف های هرز پهن برگ و کشیده برگ مبارزه شد.

وی عنوان کرد: همچنین در راستای دسترسی به حداکثر تولید گندم در سطح ۱۰۷ هزار هکتار با بیماری های زنگ زرد و سفیدک سطحی و سپتوریوز برگی و لکه خرمایی و فوزاریوم خوشه گندم نیز مبارزه شد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =

بستن