چرایی نگرانی‌های مردمی از برخی فعالیت‌های معدنی در شاهرود و میامی

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه در واگذاری معادن به کارفرمایان و پیمانکاران به مصلحت‌ های محلی و استانداردهای کار توجه جدی نمی‌شود.

وی بر لزوم نظارت بر فعالیت‌های معدنی تاکید و تصریح کرد: تجربه سالهای گذشته نشان می‌دهد عمده مشکلات بوجود آمده در معادن کشور ناشی از عدم نظارت صحیح و جدی دولت بر فعالیت معادن و تعهد پیمانکاران به رعایت حقوق عمومی و کارکنان شاغل در این کارگاه‌ها است.

این کارشناس بازار کار ادامه داد: ایمنی و بهداشت کار, رعایت مسائل زیست محیطی و حقوق کار بیشترین موضوعات مطرح در فعالیت امروز معادن است.

حاج اسماعیلی با اذعان به اینکه متاسفانه فعالیت برخی معادن بخش خصوصی در میامی و شاهرود نگرانی‌های زیادی برای مردم بوجود آورده است افزود: متاسفانه دولت بدون توجه به اولویت‌بندی ملاحظات مردم و عدم توجه به کاهش منابع آبی با وجود خشکسالی و کویری بودن منطقه اجازه بهره‌برداری و استفاده از منابع آبی اطراف برخی روستاها را در بخش مصارف صنعتی و مصرفی به پیمانکاران داده و این در شرایطی است که مردم روستا از داشتن آب شرب و بهداشتی در مضیقه هستند.

وی با اشاره به نگرانی مردم محلی از آنچه خطر کاهش ظرفیت‌های آبی در آینده منطقه می‌خواند، خاطرنشان کرد: تهدید منابع و سفره‌های آبی به دلیل ایجاد زهکشی جدید برای استفاده معدن و همچنین سدبندی جریان آب ناشی از عدم نظارت برخی مسوولان متولی سبب نگرانی‌هایی در مردم منطقه شده است.

این کارشناس معادن از تولید پسماندهای معدنی در منطقه به عنوان یکی دیگر از معضلات این مناطق نام برد و افزود: تولید پسماندهای ناشی از فعالیت معدنی به دلیل عدم رعایت استانداردها علاوه بر ایجاد ریزگرد در منطقه باعث نابودی سطح وسیعی از زمین‌های بیابانی و صحرایی با پوشش گیاهی شده است.

وی به برخی پیامدهای زیست‌محیطی دیگر در این مناطق اشاره و اظهار کرد: تغییر بافت منطقه ناشی از انفجار جهت استخراج سبب کوچ اجباری و همیشگی جانوارن و پرندگانی شده و این در حالی است که از گذشته‌های دور این مناطق به داشتن برخی از گونه‌های جانوری مثل یوز پلنک و بز و میش وحشی شهرت کشوری شهره بودند.

وی به لزوم بهره‌مندی این مناطق از درآمدهای معدنی منطقه اشارزه کرد و گفت: استخراج منابع کانی با استفاده از معافیت‌های بیش از ۱۰ ساله مالیاتی و معاوفیت‌هایی از این دست، در شرایطی است که از سوی صاحبان این معادن هیچ کمک و هزینه ای در این منطقه محروم صورت نمی‌گیرد. ضمن اینکه عدم جذب نیروی کار بومی و  پرداخت نکردن دستمزد مکفی با توجه به سختی‌های کار در معادن از دیگر مشکلاتی است که در معادن کشور و از جمله برخی معادن شاهرود و میامی وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 6 =

بستن