پایین بودن بهره وری مشکل عمده تولیدکنندگان بخش کشاورزی است

مجتبی مزروعی ظهر چهارشنبه در جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت، بخش خصوصی و کارگروه رفع موانع سرمایه گذاری که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد اظهار کرد: پایین بودن بهره‌وری مشکل عمده تولیدکنندگان است و یکی از دلایل آن بالا بودن هزینه‌های تولید و عدم امنیت و آرامش روانی است.

وی افزود: تمام تلاش ما کاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری بوده است. در طول یک دهه شاهد فرار زیادی از سرمایه گذاری بوده ایم و در واقع در این دهه بخش عمده سرمایه‌گذاری به شهرها رفت و شاهد مهاجرت روستاییان بوده ایم.

وی ابراز کرد: وابستگی اشتغال و اقتصاد ما به  بخش کشاورزی از میانگین کشوری بیشتر بوده است. باید نگاه ما به استان نگاه ملی باشد.اقتصاد استان در طول قرن‌های متمادی بر کشاورزی استوار بوده و وجود جمعیت‌های روستایی یکی از ستون‌های سیستم‌های امنیتی است.

وی گفت: حدود ۲ هزار کیلومتر انتقال آب را انجام دادیم و با توسعه کشت گلخانه‌ای می‌توانیم میزان تولید را از ۱۰ به ۳۰ برابر افزایش دهیم در حالیکه استفاده آب را هم به میزان زیادی کاهش می‌دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و ایجاد جذبه برای سرمایه‌گذاری از اولویت های دیگر ماست که از تخریب اراضی جلوگیری می کنیم.

وی ادامه داد: رشد جمعیتی ما در روستاها بر خلاف کل کشور  مثبت شده است به صورتی که از منفی ۱.۱۳ به مثبت ۶ دهم رسیده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =

بستن