بخشی نگری‌ها سبب عدم پیشرفت صنعت گردشگری شده است

فریدون اللهیاری پیش از ظهر یکشنبه، در هجدهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان اظهار داشت: از چند سال گذشته اقدامات زیادی در حوزه پیشرفت صنعت گردشگری صورت گرفته است اما نگاه بخش نگری سبب شده که پیشرفتی در این حوزه نبینیم.

وی بیان داشت: هم اکنون زیرساخت های لازم برای احیای بافت‌های تاریخی در اصفهان فراهم شده که این اقدام با همکاری شهرداری و میراث فرهنگی و با استفاده از سرمایه گذاری از سوی بخش های خصوصی، قابل انجام است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: این در حالی است که هنوز در اصفهان نتوانستیم از ظرفیت بخشی خصوصی استفاده کنیم.

میراث فرهنگی اصفهان به تنهایی توانایی حفاظت از بافت های تاریخی را ندارد

وی از ۲۲ هزار اثر تاریخی دارای ارزش فرهنگی در استان اصفهان خبر داد و افزود: از یک هزار و ۸۵۰ اثر تاریخی استان اصفهان که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، ۴۸۰ مورد آن در شهر اصفهان قرار دارد.

اللهیاری گفت: بسیاری از آثار تاریخی ما هنوز به ثبت نرسیده است که در گذشته ردیف اعتباری برای ثبت آثار به میراث اختصاص می یافت و این در حالی است که امسال بدون هیچ ردیف اعتباری تعداد آثار ثبت شده را از ۱۶۷ مورد در سال ۹۴ به ۴۴۸ اثر باستانی در سالجاری افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه بافت‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری در سطح استان داریم که سازمان میراث فرهنگی به تنهایی امکان حفاظت از آنها را ندارد، ادامه داد: هر چند شهرداری گام های خوبی در مسیر احیای این بافت ها برداشته است اما نیاز به حمایت بخش خصوصی نیز داریم.

خرید بلیط هواپیما | رایانه کمک تلفنی | فروشگاه اینترنتی کتاب | وام ازدواج

مرمت مسجد امام اصفهان تا سال ۹۷ پایان می یابد

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اظهار اینکه در شهر کاشان با استفاده از سرمایه گذاران ملی، ۴۰ خانه تاریخی در حال مرمت است، اضافه کرد: در صدد هستیم که خانه‌های تاریخی را تبدیل به مراکز تفریحی و گردشگری کنیم.

وی تصریح کرد: اگر میراث فرهنگی بخواهد از همه آثار تاریخی حفاظت کند، نیاز به صرف هزینه های هنگفت و نیروی انسانی زیادی است که میراث در هر دو حوزه می لنگد و نیاز به همکاری سایر دستگاه ها است.

اللهیاری با بیان اینکه ۳۴۴ پروژه گردشگری در حال ساخت است که ۹۰ پروژه آنها مربوط به احداث هتل و اقامتگاه هاست، اظهار کرد: در چهار سال گذشته ظرفیت اقامت برای گردشگران دو برابر شده است و تا پایان برنامه ششم توسعه باید به ظرفیت ۸۰ هزار نفر جمعیت برسیم زیرا سیاست میراث فرهنگی اقامت فوریتی گردشگران است.

وی اضافه‌کرد: مرمت پروژه میراثی همچون مسجد امام اصفهان، عالی قاپو، باغ فین کاشان در دست اجراست و درصددیم تا سال ۹۷ مرمت مسجد امام را تکمیل کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان اینکه همکاری میراث فرهنگی و شهرداری رو به بهبود است، گفت: تعداد زیادی خانه ستاره دار در شهر اصفهان وجود دارد که باید با تشکیل کمیته‌ای بافت‌های تاریخی، ارزش‌گذاری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 77 = 82

بستن