دانشگاه باید پیشرو در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی اظهار کرد: دانشگاه‌ها با تربیت دانشجویان نخبه می‌توانند مهم‌ترین نقش را در راستای تحقق شعار سال ایفا کنند.

عزیز جوان پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به نام گذاری سال ۹۶ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» گفت: بازوی اول اقتصاد مقاومتی بحث دانش بنیان است که دانشگاه‌ها با تربیت نیروهای متخصص به ویژه در قالب شرکت‌های دانش بنیان، می‌توانند مهم‌ترین نقش را در راستای تحقق شعار سال داشته باشند.

وی گفت: کشور ایران از لحاظ امنیت در رتبه اول منطقه و در حوزه علمی در رتبه‌های اول جهان قرار دارد که این امر نشان دهنده وجود پتانسیل بالا در داخل کشور است که با تقویت این ظرفیت‌ها در حوزه اقتصادی می‌توان در منطقه و جهان تبدیل به الگو شد.

رییس دانشگاه آزاد آذربایجان غربی با بیان اینکه باید دانشی که خود تولید می‌کنیم به ثروت تبدیل کنیم چرا که تولید از دانش فنی نشات می‌گیرد، گفت: اشتغال پایدار به دنبال دانش پایدار صورت می‌گیرد که دانشگاه‌ها باید در این راستا فعالیت‌های چشم گیری داشته باشند.

جوان پور با بیان اینکه اگر امروز شاهد تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی هستیم و کارخانه‌های ما توان رقابتی با کارخانه‌های خارجی را ندارند، ناشی از این است که از توانمندی‌های لازم برخوردار نیستند، لذا اقتصاد ما باید مبتنی بر علم باشد.

وی ضمن ابراز تاسف از اینکه اقتصاد کشور مبتنی بر تجارت و واردات است، گفت: اقتصاد باید با دانش همراه شده و تبدیل به اقتصاد مولد شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: هدف از شعار سال این است که در داخل بحث اقتصاد مقاومتی تولید ملی و حمایت از تولید داخلی را تقویت کنیم، چرا که تولید و اشتغال لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها در شناسایی ضعف‌ها در حوزه‌های مختلف نقش بسیار مهمی دارند، گفت: با توجه به اینکه سال گذشته نیز اقتصاد مقاومتی بود، این ضعف‌ها در حوزه اقتصاد شناسایی شده و اکنون برای رفع وابستگی اقتصادی راهی جز خودکفایی و خلاقیت نداریم که امیدواریم در این راستا برنامه‌ریزی‌های لازم از سوی دانشگاه‌ها شکل گیرد.

 

ورودی از گوگل | تالاب سولگان | تبلیغات کلیکی | کسب درآمد اینترنتی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 81 = 91

بستن