علوم پزشکی شیراز میزبان بخش دوم مدرسه تابستانی طب ایرانی

بخش دوم  و پایانی نخستین مدرسه تابستانی بین المللی طب ایرانی به عنوان بخش تکمیلی برنامه مشترک دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دفتر مطالعات تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و کرسی تاریخ طب سنتی یونسکو در ایران با حمایت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از امروز به مدت ۳ روز در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آغاز شد.

دبیر مدرسه تابستانی بین المللی طب ایرانی و معاون بین الملل دانشکده طب ایرانی، از حضور ۷ شرکت کننده خارجی از کشورهای هند، پاناما، موریس و اوگاندا در این مدرسه تابستانی خبر داد.

دکتر آرمان زرگران افزود: این مدرسه به مدت ۱۰ روز برگزار می شود که دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان میزبان سه روز پایانی آن، انتخاب شده است.

رئیس موزه و مرکز اسناد و مطالعات علمی و فرهنگی دکتر نورانی وصال نیز، با بیان این که ایران در زمینه تاریخ پزشکی و داشتن پزشکان نامی مانند ابوعلی سینا و ذکریای رازی، سرآمد کشورها بوده است، یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال های گذشته دانشمندان نامدار و دانشجویان زبده ای را در عرصه پزشکی تربیت کرده که با برگزاری این دوره تلاش می شود تا این تاریخ، تمدن و پیشرفت را به دنیا نشان دهیم.

دکتر شاهرخ قیصری هدف از برگزاری این دوره را آشنایی شرکت کنندگان با طب ایرانی و مکتب پزشکی شیراز عنوان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارای یک مجله و دفتر مطالعات تاریخ پزشکی است که افراد دانشمندی از همکاران ما در آن فعالیت می کنند.

او درباره محورهای مورد بحث در این برنامه، گفت: در این برنامه اطلاعات جامعی در زمینه طب ایرانی، تاریخ پزشکی ایران، مدارس پزشکی که در ایران فعال بوده اند و مکتب پزشکی شیراز، به حاضران ارایه می شود.

دکتر قیصری اضافه کرد: این برنامه سه روزه با بازدید از موزه تاریخ پزشکی و موزه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کلینیک ها و مراکز درمانی، پژوهشی و آموزشی مرتبط با این دوره و همچنین تور فرهنگی گردشگری از مکان های تاریخی در شیراز، همراه است.

شرکت کنندگان خارجی در مدرسه تابستانی بین المللی؛ سفیران فرهنگ و طب ایرانی

در ادامه، استاد و مدیر گروه فیزیک پزشکی و همچنین معاون پژوهشی آموزشی دفتر مطالعات تاریخ پزشکی دانشگاه با خوشامدگویی به شرکت کنندگان خارجی و تقدیر از تلاش تمامی دست اندرکاران برگزاری این مدرسه، گفت: در این دوره از مدرسه تابستانی، شرکت کنندگان با موضوع «فلسفه پزشکی» آشنا می شوند.

دکتر علیرضا مهدی زاده افزود: هدف از برگزاری این دوره برای شرکت کنندگان خارجی، معرفی طب ایرانی به عنوان یکی از مهم ترین طب و علوم تاریخ پزشکی دنیا با بیش از ۱۵۰۰ سال سابقه در طب جهان و همچنین معرفی دانشمندان طب پیش و پس از اسلام در دوره های پزشکی است که سبب استفاده از این مباحث در مطالعات، پژوهش و آموزش پزشکان خارجی شرکت کننده می شود.

او اضافه کرد: این شرکت کنندگان که بیشتر از پزشکان هستند، به عنوان سفیران فرهنگ و طب ایرانی برای انتقال این آموزه ها به کشورهای خود هستند و این موضوع، از دیگر اهداف برگزاری مدرسه تابستانی بین المللی طب ایرانی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه شیراز در مکتب پزشکی ایرانی سهیم بوده و برتری ویژه ای نسبت به محافل علمی دیگر دارد که بخش عمده ای از این برتری درباره فلسفه و اخلاق پزشکی است، ادامه داد: این دوره، با آموزش مباحثی درباره فلسفه پزشکی و طب ایرانی برای آشنایی شرکت کنندگان با دستاوردهای مهم این مکتب به صورت علمی و عملی، با عنوان «طب متعالیه» به شرکت کنندگان برگزار می شود.

دکتر «محمدمهدی زرشناس» عضو هیات علمی دانشکده داروسازی نیز در این برنامه، در زمینه «اشکال دارویی در طب ایرانی»، مطالبی را به حاضران ارایه داد.

مدرسه تابستانی بین المللی طب ایرانی، از امروز بیستم مرداد آغاز و تا بیست و دوم مرداد در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادامه دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 72 = 75

بستن