درخشش مخترع تبریزی در مسابقات بین المللی اختراعات آمریکا

مخترع تبریزی که پنج مورد گواهی نامه ثبت اختراع و یک مورد گواهی نامه ثبت طرح صنعتی در پرونده اختراعات کاری خود دارد در جدیدترین جشنواره و مسابقات بین المللی اختراعاتSilicon Valley آمریکا با کسب رتبه دوم به مدال نقره دست یافت.

در حالی که سیاست‌مدارن آمریکا که خود را قدرت بلامنازع جهان می دانند و طی روزهای اخیر به شدت بر طبل تحریم علیه کشورمان می کوبند اما نتایج جشنواره و مسابقات بین المللی اختراعاتSilicon Valley آمریکا نشان می دهد جامعه دانشگاهی و نخبگان علمی آمریکا علم و سیاست را درهم گره نمی زنند و آنها را باهم در نمی آمیزند و بدون در نظر گرفتن سیاست ها نخبگان علمی هر کشوری را به جهانیان معرفی می کنند .

در این روزهای پر از آشوب اقتصادی و تحریم های یک جانبه علیه کشورمان این خبر می تواند خوشحالمان کند که داوران علمی جشنواره و مسابقات بین المللی اختراعاتSilicon Valley آمریکا دکتر سید مسعود نیکدل مخترع تبریزی را با طرح و اختراع تولید گاز مایع بی‌بو به روش کاتالیست جذبی با کسب رتبه دوم ومدال نقره جهانی به دنیا معرفی کردند.

سید مسعود نیکدل با بیش از ۵۰ سال کار تحقیقاتی در زمینه نفت، گاز و انرژی چهره نام آشنایی در میان نخبگان علمی شهر و کشورمان است.

او در حالی نام و پرچم کشورعزیزمان را در مسابقات جهانی اختراعات ۲۰۱۸ Silicon Valley به اهتزار درآورد که در این مسابقات برترین اختراعات از کشورهای مختلف جهان ارائه گردیده بود.

فعالان محیط زیست و همه آنهایی که دغدغه حفظ، نگهداری و پاسداشت محیط زیست را دارند حتما متوجه هستند که کاتالیست های شیمیایی آسیب های زیست محیطی فراوانی به همراه دارند ولی دکتر مسعود نیکدل با اختراعی که انجام داده است کاتالیست های اشباع شده و غیر قابل مصرف را وارد سیستم احیاء می کند و با احیای کاتالیست ها به صورت قابل توجهی از بروز آسیب های زیست محیطی جلوگیری می شود.

سید مسعود نیکدل در تشریح اختراع ثبت شده و شرکت کننده در این مسابقات جهانی گفت: امروزه در جهان برای اسپری نمودن انواع اسانس‌ها اعم از خوشبو کننده‌ های هوا و دئودرانت های بدن و همچنین افشانه‌های حشره‌کش وافشانه‌های صنعتی مانند افشانه‌های رنگ و غیره از گاز مایع استفاده می‌گردد. اما از آنجائی که گاز مایع (LPG) به‌صورت طبیعی به هنگام تولید دارای مقادیری هیدروکربور و هیدروژن‌سولفوره‌ای سنگین و همچنین ماده بد بوی مرکپتان است، لذا به این صورت در برخی از صنایع قابل‌استفاده نخواهد بود

وی افزود: برای استفاده از گاز مایع نیاز است که بر روی آن فرآیند شیرین‌سازی و به عبارت بهتر حذف ناخالصی‌ها انجام گیرد تا گاز مایع بی‌بو و بی‌رنگ به عمل آید که این عمل طی فرایندی در مورد سیستم‌های انواع کاتالیست‌های جذب‌کننده هیدروژن سولفور و مرکپتان و آب صورت می‌گیرد.

برای انجام این فرآیند از روش بهره‌گیری از کاتالیست‌های جاذب سطحی استفاده می‌شود به‌طوری‌که در جریان آن مولکول‌های خاصی ازجمله ترکیبات گوگرد دار و مرکپتان و آب از ترکیب گاز مایع‌ترش به سطح جسم جامد خارجی در سیستم چسبیده و از آن خارج می‌شود.

مخترع تبریزی با اشاره به مصرف دوباره کاتالیست های احیاء شده اظهارداشت: کاتالیست‌های مورد استفاده درفرآیند شیرین‌سازی پس از مدتی اشباع‌شده و راندمان خود را از دست می‌دهد بنابراین در این اختراع سامانه‌ای ارائه گشته است که کاتالیست‌های مورد استفاده در شیرین‌سازی گاز مایع را با استفاده از روش حرارتی احیاء نموده و برای مصرف دوباره آماده می‌سازد به‌ طوری‌که کاتالیست‌های احیاشده در سیستم پس از احیاء دوباره به‌صورت هوشمند و یکپارچه وارد ستون‌های حاوی کاتالیست و سیستم شیرین‌سازی می‌شود.

وی با بیان مزیت احیای کاتالیست ها تصریح کرد: احیای کاتالیست سبب می شود دورریز کاتالیست های شیمیایی گران قیمت و عمدتا” واردتی در حد بسیار چشمگیری کاهش پیدا کند به این صورت که کاتالیست اشباع شده و غیر قابل مصرف وارد سیستم احیاء می گردد دوباره با همان کیفیت اولیه می تواند در صنعت مورد استفاده قرار گیرد.

نیکدل، جلوگیری از خروج ارز وجلوگیری از تخریب محیط زیست را ازدیگر مزیت های این اختراع برشمرد و عنوان کرد: با توجه به اینکه کاتالیست های شیمیایی عمدتا وارداتی هستند این موضوع می تواند از خروج ارز برای خرید کاتالیست جلوگیری نموده همچنین دور ریز کاتالیست های شیمیایی آسیب های زیست محیطی فراوانی دارد که با احیای آن ها به صورت قابل توجهی از بروز این آسیب ها جلوگیری می شود.

مخترع تبریزی که ۵ مورد گواهی نامه ثبت اختراع و یک مورد گواهی نامه ثبت طرح صنعتی از اداره ثبت مالکیت صنعتی کشور را در پرونده اختراعات کاری خود دارد که به تولید انبوه و تجاری سازی نیز رسیده است در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد کیفیت و نحوه برگزاری جشنواره و مسابقات بین المللی اختراعاتSilicon Valley آمریکا اظهارداشت: این مسابقات در تاریخ ۲ الی ۴ جولای در ایالت سن خوزه آمریکا برگزار شد و رقبای قدرتمند بین المللی از ۳۰ کشور جهان از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، چین، کره جنوبی، اتریش، روسیه و غیره حضور داشتند.

وی ادامه داد: در این جشنواره مخترعین و شرکت های معتبر و شناخته شده جهانی حضور داشند و اختراع خود را به مدت سه روز ارائه نمودند.

این جشنواره با همکاری فدراسیون جهانی مخترعین (IFIA) و وزارت علوم آمریکا برگزارشد. داوری این مسابقات توسط سازمان اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) و وزارت علوم و فناوری کره جنوبی به صورت مشترک انجام گردید و در روز ۴ جولای اسامی منتخبین مسابقات اعلام شد.

مخترع تبریزی با اشاره به برگزاری سایر برنامه های مسابقات بین المللی خاطرنشان کرد:داوری اختراعات ارائه شده، برگزاری سمینارهای تخصصی مختلف و کارگروه های همفکری در شاخه های تخصصی مختلف و بازدید عمومی بخشی از روال برگزاری این مسابقات بود و نمایندگان صنایع و شرکت های مطرح جهانی و مدیران صنایع نفتی در طول جشنواره از اختراعات ارائه شده بازدید کردند.

وی با اشاره به اینکه این اختراع در اثر تحقیقات ۱۰ ساله به ثمر رسیده است افزود: این اختراع توسط تیم تحقیق و توسعه نیک گاز با بیش از ۱۰ سال کار تحقیقاتی به مرحله عمل رسیده است که به‌صورت یک سامانه جامع برای شیرین‌سازی گاز مایع و احیای کاتالیست‌ها مورداستفاده قرار می گیرد و دارنده ۵ مورد گواهی نامه ثبت اختراع و یک مورد گواهی نامه ثبت طرح صنعتی از اداره ثبت مالکیت صنعتی کشور می باشد که به تولید انبوه و تجاری سازی نیز رسیده است.

شایان ذکر است این اختراع پیش تر نیز موفق به کسب مدال طلای جشنواره اختراعات ۲۰۱۷ ICAN کانادا، مدال طلای جشنواره اختراعات INPEX ۲۰۱۵ آمریکا، مدال طلای مسابقات بین المللی اختراعات ۲۰۱۶ INVENT ARENA جمهوری چک و جایزه ویژه جشنواره اختراعات نفت، گاز و پتروشیمی IIFME ۲۰۱۷ کویت گشته بود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =

بستن