صدور مجوز برداشت۱۲۰میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی شهربابک

جلسه ستاد مدیریت بحران آب شهرستان شهربابک به دعوت و پیگیری رسانه های شهربابک از کارشناسان آب استان و به میزبانی شورای اسلامی شهر ظهر یکشنبه برگزار شد.

در ابتدای اولین جلسه ستادبحران آب شهربابک زراعتکار کارشناس مطالعات سفره های آب زیرزمینی آب استان کرمان با تقدیر از تلاش و دعوت رسانه های این شهرستان گفت: از اینکه حساسیت موضوع مدیریت بحران آب به جای نمود در سیستم دولتی، از درون رسانه ها و مردم نمود پیدا کرده جای بسی امیدواری در مشارکت بحران آب شهربابک است.

زراعت کار با اشاره به اینکه شهربابک اولین شهر استان کرمان است که حفر چاه در آن  از سال ۱۳۵۰ ممنوع اعلام شده است، افزود: منطقه شهربابک منطقه ممنوعه ای است که نباید اجازه حفر چاه جدیدی تحت هیچ شرایطی داده شود.

وی یکی از راهکارهای جلوگیری از هدررفت آب را اقتصادی کردن آب و واقعی کردن قیمت آن عنوان کرد و افزود: راهکار دیگر حل مدیریت بحران آب جایگزین کردن محصولات کم آب با محصولات آب بر است که با نظارت دقیق و آموزش کشاورزان  دربخش کشاورزی قابل کنترل است.

وی علت فاجعه بحران آب را کنترل و نظارت نداشتن مسئولان مرتبط در بخش کشاورزی و صنعت دانست و افزود: عمق فاجعه بحران آب تا حدی است که تمام مسئولان به باور بحران آب رسیده اند.

زراعت کار با تاکید بر مطرح بود مسئله ممنوعه بودن برداشت آب بی رویه و حفر چاه از سال ۱۳۵۰در شهربابک افزود: شهربابک شهر آماده ای برای عزم جدی، مشارکت و تعاملات مردم و مسئولان برای کنترل بحران آب است.

وی از صدور ۱۲۰ میلیون مترمکعب مجوز برداشت آب از سفره های زیرزمینی شهربابک طی سال های اخیر خبر داد و افزود: برای کنترل فاجعه اتمام آب باید با نصب کنتور بر چاه های دشت خاتون آباد میزان برداشت آب به حداکثر ۸۰ میلیون متر مکعب برسد و این کار برعهده اداره آب منطقه ای شهربابک بوده که نیاز است به صورت جدی وارد شود تا شهربابک طی چندسال آینده با خطر اتمام آب مواجه نشود.

در ادامه این جلسه حسین غفاری کارشناس و مدیر روابط عمومی آب و فاضلاب استان کرمان با ابراز امیدواری از حضور پررنگ‌ رسانه های شهربابک در انتشار راهکارها و اخبار مربوط به آب، گفت: ما به تمام مدیران ادارات آب و فاضلاب استان تاکید داشته ایم که در مصاحبه با خبرنگاران با اداره آب استان در مورد نحوه پاسخ گویی هماهنگ باشند تا اطلاعات جامع و درستی از وضعیت منابع آبی در اختیار مردم و رسانه ها قرارگیرد.

غفاری با اشاره به اجرای تمام راهکارهای عملیاتی در حل بحران آب شهربابک اظهار کرد: اداره آب استان کرمان با تمام وجود حامی رسانه ها و مردم درخصوص مشارکت و تعامل مدیریت بحران آب خواهد بود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 3 = 10

بستن