۵۰۰۰ نفر در استان همدان پشت نوبت دریافت خدمات بهزیستی هستند

حمیدرضا الوند ظهر یکشنبه در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، عنوان کرد: امسال برنامه های هفته بهزیستی با شعار «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن» انتخاب شده است.

الوند با بیان اینکه طرح جامع حمایت از معلولان سال گذشته به تصویب رسید و امسال این قانون به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است، گفت: ارتقای کیفیت زندگی مددجویان هدفه اصلی این طرح است.

مدیر کل بهزیستی استان همدان بابیان اینکه این قانون در ۹ فصل و ۳۴ ماده تنظیم شده و مشکل معلولان را به مرور حل خواهد کرد، گفت: در این قانون وظایف دستگاه های مختلف از جمله شهرداری، نظام مهندسی، صنعت معدن و فنی و حرفه ای در قبال معلولان مشخص شده است.

وی به راه اندازی میز خدمت در بهزیستی همدان نیز اشاره کرد و گفت: این میز به منظور ارتقای رضایتمندی مراجعان ایجاد شده و تاکنون براساس بررسی های دفتر مدیریت استانداری؛ بهزیستی همدان در این زمینه پیشرو بوده کمااینکه مقرر شده پس از شهریورماه ۴۰ خدمت بهزیستی در قالب الکتریکی به صورت سراسری مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد.

مدیر کل بهزیستی استان همدان بابیان اینکه سیاست های اجتماعی همه مردم را دخیل می کند، گفت: بهزیستی به عنوان یکی از اصلی ترین مجموعه های اثرگذار در کاهش آسیب های اجتماعی مطرح است.

الوند به توسعه و گسترش اورژانس اجتماعی در راستای کاهش آسیب ها اشاره کرد و با بیان اینکه در این مراکز خدمات ۷ گانه ارائه می شود، گفت: از مجموع ۹ شهرستان استان همدان ۸ شهرستان که دارای جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر هستند به اورژانس اجتماعی مجهز شده اند و در تلاشیم تا برای شهرستان فامنین  نیز مجوز راه اندازی اورژانس اجتماعی کسب شود.

وی همچنین بابیان اینکه بهزیستی از یک دهه قبل در زمینه درمان معتادان وارد عمل شده است، گفت: بهزیستی با بهره مندی از نیروهای متخصص در امور آسیب های اجتماعی در زمینه کنترل آسیب ها قدم بر می دارد.

بیشترین آسیب ها در همدان به ترتیب اختلافات حاد خانوادگی، همسرآزاری و کودک آزاری استالوند در خصوص مهمترین آسیب‌های اجتماعی در استان همدان گفت: براساس بررسی تماس‌های مردمی با خطوط ۱۲۳ بیشترین آسیب ها به ترتیب اختلافات حاد خانوادگی، همسرآزاری و کودک آزاری است کمااینکه اختلافات خانوادگی ریشه در بیکاری و اعتیاد دارد.

الوند در خصوص میزان اشتغال ایجاد شده برای مددجویان بهزیستی نیز بیان کرد: سال گذشته برای یک‌هزار و ۲۲۲ نفر با تخصیص ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار شغل ایجاد شد و امسال قرار است برای یک‌هزار و ۳۴۰ نفر با اعتبار ۱۵ میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومان شغل ایجاد شود.

مدیرکل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه همدان در حال حاضر در زمینه اعتیاد در رتبه بیست و سوم و در زمینه طلاق نیز در رتبه هفدهم کشور است، یادآور شد: سازمان بهزیستی به عنوان یک سازمان مداخله‌گر اجتماعی با دستگاه های دیگر برای کاهش آسیب باید در تعامل قرار گیرد.

وی از برگزاری بیش از ۲۲۵ برنامه و ۵۴ افتتاحیه همزمان با هفته بهزیستی در استان همدان خبر داد و عنوان کرد: در این هفته بازدید از مرکز ماده ۱۶، دوره‌های مهارتی، مسابقات نقاشی، برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، توزیع سبد غذایی رایگان بین مددجویان، دیدار با خانواده مددجویان، همایش ازدواج آسان وکارگاه پیشگیری از کودک آزاری مدنظر است.

راه اندازی اتاق ملاقات طلاق کودکان

وی افزود: برگزاری کارگاه های مهارت زندگی، خدمات شنوایی‌سنجی، گفتار درمانی و مشاوره ژنتیک به صورت نیم بها و یا رایگان به مددجویان و همچنین افتتاح ۵۴ پروژه مسکن معلولان، افتتاح واحدهای مهد کودک، راه اندازی اتاق ملاقات طلاق کودکان و افتتاح مرکز اتیسم در شهرستان نهاوند نیز در این هفته انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان همدان از برگزاری دوره آماده‌سازی شغلی برای ۲۳۰ نفر از معتادان بهبودیافته طی سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته ۱۷۴ نفر از بهبودیافتگان این دوره را گذراندند.

وی با اشاره به اینکه ۲۸۷ سازمان مردم نهاد استان همدان در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت دارند، گفت: ۹۰ درصد فعالیت‌ها در استان همدان به بخش غیردولتی واگذار شده است.

الوند با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۵ هزار نفر پشت نوبت دریافت خدمات بهزیستی قرار دارد، عنوان کرد: اعتبار ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی در بودجه ۹۷ برای پشت‌نوبتی‌ها در نظر گرفته شده که به محض تخصیص اعتبار وارد چرخه حمایت بهزیستی استان همدان می شوند.

مدیرکل بهزیستی استان همدان از افزایش مشارکت‌های مردمی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: مردم به سازمان بهزیستی اعتماد دارند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 44 = 46

بستن