آماده‌سازی مراحل اولیه اجرای فاز سوم طرح آبرسانی غدیر در خوزستان

فرامند هاشمی زاده ظهر امروز در جریان بازدید خانواده شهدا و هنرمندان خوزستان از فاز دوم طرح آبرسانی غدیر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به کمبود آب حاکم بر شهرهای استان خوزستان، اولویت تأمین آب برای این شهرها است و اصلا اجرای طرحی مبنی بر انتقال آب به کویت و عراق صحت نداشته و آبی از خوزستان صادر نشده است.

وی افزود: طرح غدیر شامل ۹۵۰ کیلومتر لوله گذاری است و براساس روال فنی، مهندسی و بسیج تمامی امکانات سه موضوع نقشه طرح، انتخاب پیمانکار متخصص و تخصیص اعتبار برای اجرا باید در نظر گرفته شوند.

هاشمی زاده با بیان اینکه اجرای طرح غدیر سه سال از زمان پیش بینی شده عقب بوده و تخصیص ندادن به موقع اعتبارات مورد نیاز از علت های آن است، بیان کرد: فاز نخست طرح آبرسانی غدیر سال ۸۸ آغاز و سال ۹۰ به بهره برداری رسید؛ تمامی استان های بالادست خوزستان دچار خشکسالی شده و این روند بر روی آورد رودخانه های استان تأثیر گذاشته است از این رو بحران آب با شدت بیشتری خود را نسبت به سال های گذشته نشان داده و اجرای دیگر فازهای طرح غدیر با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: فاز دوم طرح ۱۵ تیرماه سال جاری افتتاح و در فاز سوم نیز طرح به سد دز متصل می شود؛ تمامی مراحل فاز سوم طرح غدیر شامل طراحی، انتخاب پیمانکار و تأمین اعتبار انجام و برای اجرا در دستور کار دولت و مدیریت استان قرار دارد.

معاون امور عمرانی استانداری خوزستان در خصوص شکستگی لوله در فاز نخست طرح غدیر گفت: طبیعی است که یک خط لوله با بیش از ۲۰۰ کیلومتر با اتفاق هایی مواجه شود؛ لوله ۱۸۰۰ یک لوله جی‌آرپی است و در روستای قیصریه بر اثر فشار ناشی از پمپاژ آب بیشتر، دچار شکستگی شد. پس از ترمیم خط، با گذشت ۶ ساعت شاهد شکستگی در نقطه دیگر بودیم که این شکستگی هم رفع شد و در حال حاضر دایر است.

هاشمی زاده در خصوص طرح حفاظت از کارون، بیان کرد: این طرح از گتوند آغاز و به آبادان و خرمشهر می رسد و در طول  مسیر طرح هایی درخصوص ورود زهاب ها، پساب ها و فاضلاب انسانی اجرا شده که هنوز به صورت ۱۰۰ در درصد کامل نشده اند از این رو طبق مصوبه ۱۵ فروردین ماه سال گذشته دولت، احیای کارون شامل لایروبی، تثبیت ساحل و جلوگیری از آلاینده ها مصوب و برای آن اعتبار اختصاص داده شده است.

وی برای حل مشکل تامین آب مورد نیاز نخلستان های شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان گفت: برای این کار احداث سه سد روی رودخانه های کارون و بهمنشیر پیش بینی شده است. سد تنظیمی مارد انجام شده و سد دوم پایین دست آن در حوزه مارون در حال انجام است.

هاشمی زاده عنوان کرد: سد مارد فصلی بوده و منتظر اتمام اجرای سد مارون هستیم؛ دو سد روی بهمنشیر باید احداث شوند که یک سد برای جلوگیری از ورود آب شور دریا در حال احداث بوده و سد تنظیمی دوم در محل تقسیم کارون و بهمنشیر نیز در حال انجام است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =

بستن