۵۰ بنای تاریخی استان مرکزی طی سال جاری مرمت می شود

سید محمد حسینی اظهار داشت: در جهان امروز که بسیاری از منابع توسعه اقتصادی دولت ها از مدخل گردشگری تامین می شود، حفظ، احیا و نگهداری از آثار تاریخی یک اصل بوده که به باوری عمومی تبدیل شده است. این باور عمومی از تخریب های انسانی جلوگیری می کند، تبلیغ همگانی را نهادینه می سازد، حفظ آداب، رسوم را به بار می آورد و در نهایت بازاری جاذب را ایجاد می کند که توان جذب هر نوع گردشگری را دارد.

وی افزود:  مجموع مرمت های اصولی و اضطراری انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی از ۱۷ بنا در سال ۹۲ به ۴۵ بنا در سال ۹۶ رسیده و با رشدی ۲۶۰ درصدی در طی یکسال همراه بوده است. این روند رو به رشد در سال های۹۳، ۹۴ و ۹۵ نیز ادامه داشته تا در مجموع ۱۷۵ بنا در این سال ها مرمت شود. در حال حاضر پیش بینی ما این است که با توجه به برنامه ریزی های اداره کل، این آمار به ۵۰ مرمت در طول سال ۹۷ برسد.

حسینی در ادامه گفت: پروسه حفظ آثار تاریخی دارای مراحل مختلفی است که قطع به یقین پیش در آمد آن ثبت در فهرست آثار ملی است، زیرا با در پیش گرفتن روند ثبت یک اثر، در حقیقت غیر از تکمیل اطلاعات در خصوص آن اثر و همچنین امکان حفظ آن، بودجه ای مشخص برای مرمت های اصولی و یا اضطراری آن در نظر گرفته می شود که حتی در صورت کم بودن آن بودجه، از خطرات احتمالی و یا احتمال تخریب کامل بنا جلوگیری می شود. از این رو در همین دوره ای که ۱۷۵ بنا در استان مرمت شده، ۱۱۶ اثر را نیز به ثبت آثار ملی رسانده ایم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی عنوان کرد:  در سال گذشته ۴۵ پرونده ثبت آثار ملی نیز در اداره کل تشکیل و به سازمان ارسال شده تا در سال جاری شاهد تعداد آثار ثبتی قابل توجهی باشیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 + = 41

بستن