پرورش کرم ابریشم در استان بوشهر توسعه می‌یابد

فرید صادقی‌زاده صبح سه‌شنبه در حاشیه بازدید از طرح پرورش کرم ابریشم اظهار داشت: طرح پرورش کرم ابریشم (نوغانداری) برای اولین بار در اوایل سال ۹۷ در استان بوشهر به صورت آزمایشی در شهرستان های بوشهر، تنگستان، دشتستان، گناوه، دشتی و کنگان اجرا شد.

وی اضافه کرد: این طرح با توزیع تعداد ۱۴ جعبه تخم نوغان بین ۱۲ نفر از علاقه مندانی که در کارگاه آموزشی شرکت کرده بودند، اجرا شد که پس از طی ۳۵ روز اتمام دوره پرورش ، بهره برداران موفق به تولید پیله ابریشم و فروش آن شدند.

وی گفت: قبل ازاین کارآزمایشی، کارگاه آموزشی پرورش کرم ابریشم یا نوغانداری با همکاری مرکز توسعه نوغانداری کشور و شرکت شش شهرستان و حضور ۳۰ بهره‌بردار علاقه مند و کارشناس مرکز توسعه نوغانداری کشور مراحل برگزار شد که از بین فراگیران تعداد ۱۲ نفر متقاضی کاشت نهال توت انتخاب و باهمکاری مرکز توسعه نوغانداری کشور، تعداد دو هزار نهال توت اصلاح شده به صورت رایگان در انتهای سال ۹۶ بین آنها جهت تغذیه کرم ابریشم توزیع شد.

صادقی زاده افزود: در هر دوره پرورش کرم ابریشم، هر جعبه کامل نوغان حدودا ۳۰ کیلوگرم پیله تر تولید می کند که پس از به پیله رفتن نوغان ها و پایان دوره پرورش نوغان، پیله های کرم ابریشم طی مراحل خاصی، جمع آوری و به عنوان پیله تر تحویل مرکز توسعه نوغانداری کشور داده خواهد شد و مرکز مذکور هر کیلو پیله تر را به مبلغ ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان از نوغانداران خرید تضمینی انجام می دهد.

مسئول پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: گرچه کار نوغانداری برای اولین بار در استان بوشهر به صورت آزمایشی انجام شده و در نیمه دوم سال جاری نیز این روند تکرار خواهد شد تا به نتیجه قطعی در مورد پرورش کرم ابریشم در استان بوشهر برسیم اما بررسی های کارشناسی اولیه نشان می دهد که شرایط جهت پرورش در۲ دوره از اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه درکل استان، بشرط دسترسی به درخت توت، فراهم است.

صادقی زاده اظهار داشت: نظر به سرمایه گذاری بسیار اندک برای نوغانداری و حمایت‌هایی که مرکز توسعه نوغانداری کشور انجام می‌دهد، خصوصا در مناطق روستایی که دارای شرایط کاشت درخت توت به عنوان تنها منبع غذایی نوغان شرایط مهیا تراست، می توان به نوغانداری به عنوان شغل جانبی یا خانگی توجه ویژه کرد.

صادقی زاده در پایان گفت: از جمله حمایت هایی که مرکز توسعه نوغانداری از نوغانداران انجام می دهد، شامل برگزاری کارگاه آموزشی نوغانداری به صورت رایگان، توزیع نهال توت اصلاح شده به صورت رایگان و توزیع جعبه تخم نوغان با قیمت یارانه ای است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

بستن