پروژه ساخت فاز ۱۳ پارس جنوبی ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پیام معتمد از اتمام عملیات بارگیری جکت مشعل ۱۳C این فاز از یارد صدرا خبر داد و افزود: جکت سه پایه مشعل موقعیت C به وزن ۴۴۶ تن و ارتفاع ۶۹ متر روز سیزدهم آبان به وسیله جرثقیل دریایی HL-۵۰۰۰ بر بارج آرتمیس بارگیری شد.

معتمد با اشاره به عملیات بارگیری و مهاربندی پایلهای این جکت به وزن ۴۶۲ تن که هفته گذشته بر روی همین بارج به اتمام رسیده بود، گفت: با اتمام عملیات مهاربندی این جکت طی دو روز آینده و در صورت مساعد بودن هوا عملیات نصب توسط شناورهای شرکت صدرا انجام خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب این جکت را گام موثری در جهت اتمام پروژه دریایی این طرح عنوان کرد و افزود: تولید گاز از موقعیت‌های B و D در اولویت طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی قرار دارد. نصب جکت مشعل موقعیت D که دو هفته پیش به محل نصب رسیده بود امروز به پایان رسید.

به گفته معتمد، در حال حاضر ساخت سکوهای دریایی فاز ۱۳ از پیشرفت ۸۵ درصدی برخوردار بوده و سکوهای B و D این طرح تا پایان سال جاری حسب تعهدات پیمانکار در موقعیت های مذکور نصب خواهند شد. فاز ۱۳ با دستیابی به مرز ۸۷ درصد پیشرفت کل طرح در بخش‌های پالایشگاه خشکی، حفاری و خط لوله به ترتیب به ۹۱، ۸۲ و ۷۸ درصد پیشرفت رسیده است.

طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی به منظور استحصال ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲ هزار و ۹۰۰ تن گاز مایع (LPG)، ۲ هزار و ۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

 

مقاله رشته کامپیوتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =

بستن