سهم۴۸میلیاردی صومعه سرا درحوزه اشتغالزایی

روز شنبه جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری صومعه سرا با حضور مدیران کل استانی و جمعی از روسای دستگاه های اجرایی شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزارشد.

این جلسه با محوریت بررسی وضعیت شهرستان صومعه سرا در حوزه اشتغال زایی و طرح های ارائه شده برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر و همچنین بوم گردی بود که با بیان آمار و عملکرد شهرستان از سوی مسئولان امر همراه شد.

ثبت۶۸۴ طرح اشتغالزایی صومعه سرا در سامانه کارا

مسئول دبیرخانه کارگروه اشتغال گیلان در این جلسه با اشاره به آمارهای ۶۸۴ طرح ثبت شده صومعه سرا در سامانه کارا، اظهار کرد: از تعداد ۱۸ طرح توسط خود کارگروه شهرستان مختومه شده است.

سید مهدی غفاری با بیان اینکه ۱۳۷ طرح به دلیل وجود برخی اشکالات از سوی کمیته فنی شهرستانی و استانی به متقاضیان برگشت داده شده است، افزود: متاسفانه هیچگونه اقدامی برای اصلاح ایرادات موجود از سوی متقاضیان صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۲۹ طرح از تعداد طرح های ثبت شده در کمیته اجرایی، کمیته فنی شهرستان و همچنین کمیته استانی وجود دارد، گفت: ۴۹ طرح از سوی کمیته فنی شهرستان به استان ارسال شده که از این تعداد ۱۰ طرح مصوب شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۱۸ طرح در دستگاه های شهرستان موجود است، اظهارکرد: از این میان ۱۴طرح مربوط به میراث فرهنگی، ۳۱۹ طرح مربوط به جهاد کشاورزی و ۱۲ طرح نیز مربوط به شیلات، ۶۹ طرح مربوط به صنعت و معدن و چهار طرح نیز مربوط به سایر دستگاه ها است.

لزوم بررسی مغایرت آمارهای اشتغالزایی شهرستان صومعه سرا

مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری گیلان در ادامه این جلسه افزود: براساس آمارهای اعلام شده در این جلسه ۸۰ درصد طرح های بررسی شده ارسالی کارگروه اشتغالزایی شهرستان به کمیته فنی و اشتغالزایی روستایی استان به دلایل مختلف برگشت و یا رد شده اند.

مازیار سید نژاد با بیان اینکه ۹۵ درصد این پرونده ها با نظر نماینده خود همان دستگاه حاضر در کمیته فنی استان بوده است، گفت: متاسفانه نیازهای شهرستان صومعه سرا از سوی مسئولان به درستی شناسایی نشده است.

وی با تأکید برضرورت  بررسی دقیق طرح ها از سوی نمایندگی دستگاه ها به ویژه دو دستگاه جهاد کشاورزی و صنعت و معدن در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عمده طرح های اشتغالزایی مربوط به این دو دستگاه است نیازمند دقت نظر بیشتر در بررسی طرح ها در این حوزه ها هستیم.

مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری گیلان در ادامه با اشاره به اینکه ارائه طرح و همچنین پرداخت تسهیلات به دو حوزه دام و زنبور عسل نیز مجاز اعلام شده است، تصریح کرد: سهمیه های این دو حوزه نیز اعلام شده است.

وی همچنین به با اشاره به وجود اختلاف ۱۵ طرحی در آمارهای ارائه شده، یادآورشد: براساس آمارهای اعلام شده در شهرستان ۹۱ طرح مصوبه شده است. ولی آماری ثبت شده در سامانه کارا  نشان از اختلاف ۱۵ طرحی است که علت این مغایرت ها باید بررسی و در صورت وجود مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

تصویب ۵ طرح بوم گردی در صومعه سرا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جلسه اظهارکرد: براساس گزارشات اعلام شده در حوزه اشتغال روستایی هشت طرح در بخش میراث فرهنگی مصوب شده است.

رضا علیزاده افزود: از این تعداد دو طرح گردشگری با سرمایه گذاری حدود ۵۰۰ میلیون تومان و شش طرح نیز صنایع دستی با اعتبار ۷۵ میلیون تومان است.

وی با اشاره به حوزه بوم گردی و شرایط شهرستان صومعه سرا در این حوزه، گفت: ۴۵ طرح در این شهرستان در حوزه بوم گردی منجر به تشکیل پرونده شده که از این تعداد پنج طرح با حدود ۱۹ واحد بوم گردی مصوب  شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان همچنین به ۱۴ طرح موجود در این دستگاه در حوزه اشتغالزایی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: از مهم ترین دلایل توقف این طرح ها نحوه ثبت، عدم اخذ مجوزها از اداره کل و نمایندگی میراث فرهنگی در شهرستان و اشکال در نوع تکمیل پرونده است.

وی با تأکید بر لزوم بازنگری و بررسی طرح های ذکر شده، اظهارکرد: در صورت رفع مشکلات موجود و همچنین داشتن شرایط دریافت مجوز، نتایج نهایی بررسی ها به کارگروه شهرستانی و سپس استانی اعلام می شود.

علیزاده همچنین با اشاره به طراحی یک نرم افزار برای اجرای طرح های بوم گردی، افزود: متقاضیان از طریق این نرم افزار می توانند طرح های توجیحی خود را دریافت و سایر اقدامات را انجام دهند.

بیکاری ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی

فرمانداری صومعه سرا نیز در ادامه این جلسه به اهمیت موضوع اشتغال و اقدامات انجام شده در این زمینه و تأثیرات آن برسطح جامعه اشاره و اظهار کرد: ریشه بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی بیکاری است.

علی فتح اللهی آمار طلاق، اعتیاد و بزه سرقت و بسیاری از آسیب های دیگر را به دلیل وجود بیکاری در جامعه دانست و افزود: اگر بتوانیم ریشه این مشکلات که اشتغال بوده حل کنیم بسیاری از این ناهنجاری ها حل می شود.

وی با تأکید برضرورت بهره گیری از پتانسیل های شهرستان صومعه سرا در این زمینه، گفت: سهم اعتبارات شهرستان صومعه سرا در ایجاد اشتغال  روستایی، فراگیر و همچنین بوم گردی در مجموع حدود ۴۸ میلیارد تومان است.

فرماندار صومعه سرا به وجود برخی مشکلات در این حوزه اشاره و خواستار حمایت و همکاری مسئولات استانی در این راستا شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 2 = 7

بستن