آمادگی علوم پزشکی شیراز برای صدور مجوز توسعه گیاهان دارویی

استاندار فارس با حضور در یک مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی و داروسازی در منطقه رامجرد مرودشت، از نزدیک عملکرد و پیشرفت فعالیت های این پروژه بزرگ تولیدی، اقتصادی و علمی را بررسی کرد.

استاندار فارس در این بازدید با اشاره به بحران آب در کشور، اقدام های چندوجهی در این مجموعه در زمینه زنبورداری، پرورش، تولید، کاشت و صادرات گیاهان دارویی را بسیار ارزشمند و مبتنی بر رهاوردهای شرکت های دانش بنیان خواند.

مهندس اسماعیل تبادار افزود: از فعالیت های مهم این مجموعه این است که موضوع بازاریابی را به عنوان نخستین مرحله و سپس آموزش را در دستور کار خود قرار داده است.

او همچنین به اهمیت ساخت دستگاه آب شیرین کن با هدف بهره گیری از آب شور منطقه، با تلاش تیم فنی این کارخانه اشاره کرد و افزود: ارزش این کار بزرگ، به دلیل بهره گیری از دانش فنی بومی در کاربرد مفید آب شور منطقه است که برای نه تنها پرورش گیاهان به کار بسته شده، بلکه از مواد اضافه آب مصرفی به عنوان کود برای رشد گیاهان دارویی استفاده می شود.

مهندس تبادار این نوع زنجیره ها را نقطه امیدی برای استان فارس و در مسیر توسعه کشور دانست و تاکید کرد: باید شرکت های دانش بنیان در زمینه صادرات و بازاریابی، این نوع مجموعه ها را به عنوان یک الگو برای آموزش و بازاریابی قرار دهند.

او به جوانان توصیه کرد تا با بهره جویی از تخصص های خود، با اقدامات مشابه، در راه توسعه ملی گام بردارد.

استاندار فارس ابراز امیدواری کرد که این نوع مجموعه ها به عنوان الگو در سطح استان مطرح شوند و یادآور شد: این الگوسازی موجب می شود تا ضمن جایگاه ویژه بخشیدن به توسعه کشاورزی و فراوری استاندارد گیاهان دارویی، این اقدام به عنوان یک ضرورت در مسیر رونق اقتصادی که با بهره گیری از کمترین آب مصرفی در زمان بحران آب در کشور به ثمر رسیده، معرفی شود.

تاکید بر عزم جدی تمام سازمان ها برای حمایت و توسعه  فعالیت های نوین اقتصادی

استاندار فارس با بیان اینکه بحران آب باید نگاه ما را تغییر دهد و مسوولان باید چنین فعالیت هایی را به عنوان یک الگو به مناطق دیگر نیز تعمیم دهند، گفت: با توجه بحران آب، باید با مدیریت و برنامه ریزی در مصرف آب، با تغییر نوع کشت در زمینه کشاورزی و توسعه آن تلاش شود.

تبادار با تاکید بر اینکه مدیران ما باید در ارتباط تنگاتنگ با مردم تلاش کنند، افزود: همزمان با انجام سیاستی که به نفع مردم است، باید نمونه ای جایگزین برای تامین معاش مردم در نظر گرفته شود و به رونق و توسعه کشاورزی استان کمک کنیم.

اعلام همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای صدور مجوز توسعه گیاهان دارویی

در ادامه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: مشاوره تخصصی با دانشگاه، سازمان جهاد کشاورزی و دیگر سازمان های مرتبط در زمینه تولید فرآورده های دارویی، کشت و صادرات برای سرعت بخشیدن و پیشرفت این مجموعه، بسیار تاثیرگذار است.

دکتر حسین نیک نهاد با بیان اهمیت فرهنگ‌سازی برای رونق بازار مصرف و استفاده مردم از این گیاهان، یادآور شد: با توجه به کمبود آب در کشور، تولید بسیاری از گیاهان دارویی مقرون به صرفه است.

او از جمله مزیت های کشت و صنعت گیاهان دارویی در کشور، به صادرات، اشتغال زایی، نیاز به آب بسیار کم برای رشد نسبت به محصولات دیگر و همچنین بالا بودن اررزش افزوده این گیاهان اشاره کرد.

دکتر نیک نهاد با اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه صدور مجوز از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای فعالیت این شرکت، ابراز امیدواری کرد تا برای رشد این شرکت ها تلاش شود و با برنامه ریزی، برای کشت و توسعه گیاهان دارویی، گام های بزرگی برداشته شود.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ تنها مرجع صادر کننده مجوز در زمینه مکمل های غذایی و گیاهان دارویی

در ادامه مدیر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با توجه به اختیاری که از سوی سازمان غذا و دارو به دانشگاه علوم پزشکی شیراز محول شده است، صدور مجوزهای گیاهان دارویی، صدور پروانه و جانمایی محل برای این شرکت انجام شده و مابقی مجوزهای آن نیز در کمسیون فنی معاونت غذا و دارو در دست بررسی است و به زودی فرآیند ساخت گیاهان دارویی این شرکت آغاز می شود.

دکتر مهدی خسروی با اعلام این خبر که این تفویض در کشور تنها به صورت پایلوت به دانشگاه علوم پزشکی شیراز واگذار شده است، افزود: مجوز صدور مجوز در زمینه مکمل های غذایی و گیاهان دارویی، حدود یک سال و نیم پیش برای دانشگاه صادر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70 + = 79

بستن