آموزش بیش از ۳۸ هزار سفیر سلامت در کاشان

سید علیرضا مروجی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با هدف ترویج فرهنگ خود مراقبتی، ۲۸ هزار و ۳۶۶ سفیر سلامت خانوار، هشت هزار و ۳۲۹  نفر سفیر دانش آموز، یک هزار ۲۷۸ معلم، ۳۵ سفیر سلامت اداره، ۵۰۰ سفیر دانشجو و ۱۴۰ طلبه و سرباز در زمینه خود مراقبتی جذب و آموزش دیده اند.
وی افزود: از جمله اقدامات در زمینه ترویج فرهنگ خود مراقبتی، تشکیل ۷۸ گروه خودیار در مراکز خدمات جامع سلامت است که با موضوع فشارخون، دیابت چاقی، اضافه وزن، سرطان و pku  آشنا شده اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: در زمینه خودمراقبتی اجتماعی، شورای اسلامی ۱۳ روستای ویدوجا، سن سن، جوشقان استرک،  نشلج،  قهرود، ارمک، کله، ویدوج، نیاسرمحمد آباد ابوزیدآباد، محمدآباد کویر، یزدل و شورای اسلامی شهر آران و بیدگل، در تعیین مشکلات اجتماعی مرتبط با سلامت با دانشگاه علوم پزشکی کاشان همکاری داشته اند.
وی تاکید کرد: باتوجه به حرکت بیماری‌ها از واگیر به غیر واگیر و ترویج مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضای خانواده برای سالم زیستن، مدیریت ناخوشی‌‌های جزیی، مدیریت بیماری‌های مزمن و حاد روز به روز در حال افزایش است.
مروجی با بیان اینکه خود مراقبتی، گام نخست سلامت است تا ما یاد بگیریم از خودمان مراقبت کنیم، تصریح کرد: طبق برآوردها ۶۵ تا ۸۵ درصد تمام مراقبت‌ها از نوع خودمراقبتی است که هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده کند.
وی گفت: خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، منطقی شدن استفاده از خدمات در مراکز بهداشتی، کاهش ویزیت بیماران سرپایی، کاهش استفاده از منابع بیمارستانی و نیز کاهش هزینه های سلامت می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار کرد: با ترویج خودمراقبتی به عنوان یک رویکرد سلامت متکی بر مردم، می توان هفت درصد صرفه جویی در هزینه ها را شاهد بود که شامل کاهش هزینه مراقبت های سطوح پایه و تخصصی و همچنین پذیرش برنامه ریزی شده و بدون برنامه بیماران و پذیرش های سرپایی خواهد بود.
اول تا هفتم اردیبهشت با شعار «سلامت برای همه»، به نام هفته سلامت نامگذاری شده است و محور برنامه های امسال، «پوشش همگانی سلامت برای همه، در همه جا» خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + = 22

بستن