۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به عشایر کشور پرداخت شد

کرمعلی قندالی روز سه شنبه در دیدار با استاندار قزوین اظهارداشت: عشایر از گروه های مولد جامعه هستند که با کمترین هزینه ای که برای دولت دارند بیشترین تولید را انجام می دهند و در تامین گوشت قرمز و دام نقش اساسی دارند.

وی اضافه کرد: مصوبات خوبی برای کمک به عشایر در سالهای اخیر داشته ایم که می تواند معیشت این گروه را تقویت کرده و به تولید ملی هم کمک کند.

قندالی یادآورشد:ازمحل ارزش افزوده حدود ۲۵۰ میلیارد تومان سهم عشایر کشور است که سال آینده انتظار داریم این میزان بیشتر شود.

رئیس سازمان عشایر کشور تصریح کرد: از مجموع اعتبارات یادشده حدود ۸۰ میلیارد تومان محقق شده و قوانین دیگر هم به نفع عشایر است و می تواند به معیشت عشایر و توسعه و عمران مناطق سکونتی آنها کمک کند.

قندالی از خرید خودروهای مورد نیاز ادارات عشایر هم خبر داد و اظهارداشت: در چند سال گذشته تعداد ۱۲۰۰ دستگاه خودرو کمک دار برای خدمت به عشایر کشور خریداری و در استانها توزیع شده است که بزودی دو دستگاه خودرو و یک دستگاه تانکر آبرسان سیار در اختیار قزوین قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: در راستای کمک به عشایر کشور در سه سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات( ۴۰۰ میلیارد تومان از صندوق) با شرایط آسان و سود چهار درصد، ضمانت زنجیره ای و بازپرداخت پنج ساله توزیع شده است.

قندالی گفت: در ایام نوروز با شرکت عشایر در نمایشگاه ملی کشوری با برپایی ۴۰۰ چادر عشایری نماد خوبی از توانمندی های این گروه به نمایش درآمد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

وی اضافه کرد: عشایر در اجلاس تبریز ۲۰۱۸ هم حضور دارند و بخش دیگری از توان خود را ارائه خواهند کرد.

قندالی اظهارداشت: یک درصد از اعتبارات صندوق توسعه برای تقویت زنجیره تولید اختصاص خواهد یافت که از این محل ۳.۵ میلیارد تومان به عشایر اختصاص داده ایم که منبع خوبی برای اجرای طرحهاست.

وی اظهارداشت: این اعتبارات برای اصلاح نژاد دام عشایر، مراحل تولید و پیش تولید و سلامت و تغذیه دام هزینه خواهد شد.

بازاریابی تولید عشایر در اولویت است

قندالی اضافه کرد: موضوع بازاریابی تولیدات عشایر از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این گروه در تولید توانمند هستند اما قادر به بازاریابی نیستند و باید به آنها کمک کنیم تا محصولات خود را بفروشند.

رئیس سازمان عشایر کشور بیان کرد: ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق ارزی برای توسعه روستایی هزینه خواهد شد که سهم عشایر را هم پیش بینی کرده ایم اما دادن تسهیلات روش های خاص خود را دارد و باید برای این گروه به گونه ای دیگر عمل کنیم.

قندالی اظهارداشت:ضوابط اعطای تسهیلات با شرایط زندگی عشایر همخوانی ندارد و گرفتن ضامن و سایر مقررات نمی تواند نیازهای این گروه را تامین کند.

قزوین ظرفیت خوبی برای تولید محصولات عشایری دارد

وی افزود: در بازدیدی که از مناطق طارم در استان قزوین داشتیم مشخص شد عشایر شما قابلیتهای خوبی دارند و بارش های سالانه نیز در مناطق آنها خوب است و با داشتن گیاهان دارویی می توانند در تولید نقش مهمی ایفا کنند.

وی افزود: از استان هایی مانند قزوین که اداره عشایری درآنها راه اندازی شده حمایت می کنیم و تجهیزات مورد نیاز آنها ازجمله خودرو و مکان مناسب را تامین می کنیم و در این راستا سال گذشته سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در زنجیره تولید گوشت قرمز تخصیص داده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 28 = 32

بستن