واریزی شهرداری ها به‌حساب کتابخانه‌های سمنان ۵ درصد رشد داشت

 نورعلی غلامحسین نیا سماکوش صبح چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به میزبانی سالن جلسات کتابخانه‌های سمنان بابیان اینکه اکثر شهرداری‌های استان در بحث پرداخت نیم درصد سهم کمک به کتابخانه‌ها بدهکار هستند، ابراز داشت: باوجود بدهکاری برخی شهرداری‌ها اما در واریزی شهرداری‌های استان به حساب اداره کل کتابخانه‌ها با رشد پنج‌درصدی مواجه هستیم.

وی بابیان اینکه پرداخت نیم درصد سهم شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها به تامین هزینه‌های مالی کتابخانه‌ها کمک می‌کند،  افزود: طی سال جاری شهرداری‌های استان مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان در این راستا کمک کردند که یک میلیارد و ۹۵ میلیون ریال دیگر هنوز شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها بدهکار هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان بابیان اینکه شهرداری‌ها باید در پرداخت بدهی خود به کتابخانه‌ها شتاب کنند، ابراز داشت: در صورت عدم پرداخت بدهی شهرداری‌ها نهاد کتابخانه‌های کشور سهم نیم درصد را مستقیم  از حساب آن‌ها برداشت می‌کند که در این راستا سال گذشته مبلغ ۸۳۸ میلیون تومان و در سال جاری نیز مبلغ یک میلیارد و ۳۶ میلیون تومان از حساب شهرداری‌ها برداشت شد.

سما کوش از اختصاص رقم دو میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و سیاست های توسعه متوازن به کتابخانه‌های عمومی سمنان طی سال جاری خبر داد و تصریح کرد: این مبلغ صرف ساخت و تعمیر کتابخانه‌ها، تجهیزات و وسایل سرمایشی و گرمایشی خواهد شد که خوشبختانه مشکلی در زمینه تامین سیستم گرمایش و سرمایشی در کتابخانه‌های استان وجود ندارد و سیستم اطفای حریق و دوربین مداربسته در آن لحاظ شده است.

وی بابیان اینکه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از محل سیاست‌های متوازن برای ساخت کتابخانه در شاهرود اختصاص‌یافته است، افزود: مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان نیز برای ساخت کتابخانه مسکن مهر سمنان منظور شد که برای ساخت کتابخانه نیازمند کمک نهادهای مردمی و خیران نیز هستیم که باید در راستای جلب مشارکت آن‌ها تلاش کنیم.

سماکوش به برگزاری بیش از ۶۰۰ نشست، ۴۶۷ مسابقه فرهنگی، ۲۹۰ جلسه مطالعاتی و ۷۸۲ برنامه ترویجی اشاره کرد و ابراز داشت: نخستین همایش خادمان نشر استان در قالب نویسندگان و مولفان بومی با شرکت ۱۵۰ نفر در روز دهم اسفندماه سال جاری و همچنین اولین همایش خیران کتابخانه ساز سمنان در خردادماه سال آینده در مرکز استان برگزار خواهد شد.

وی از رشد شش‌درصدی اعضای کتابخانه‌های استان سمنان نیز خبر داد و اضافه کرد: ۵۳ هزار نفر در استان عضو کتابخانه‌های عمومی بودند که با افزوده شدن چهار هزار عضو جدید طی سال جاری این رقم به ۵۷ هزار نفر عضو رسیده است.

تور از اهواز | رایانه کمک تلفنی | بانک کتاب | موج خروشان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

38 + = 40

بستن