آغاز مسابقات رالی صلح «تهران – سردشت» از همدان/ خاتمه، در سردشت!

مسابقات رالی صلح تهران – سردشت در ادامه مسیر توسط شرکت‌کنندگان به همدان رسید و اتومبیلرانان جانباز حاضر در این مسابقات شب گذشته به همدان رسیدند و با یک شب اقامت در شهر همدان، صبح امروز ادامه مسیر از همدان به سمت مسیرهای پیش رو تا سردشت آغاز شد.

مدیر اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه آغاز این مسابقات از شهر همدان در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه مسابقات تحت عنوان مسابقات رالی جانبازان شیمیایی در حال برگزاری است، اظهار کرد: این مسابقات به مناسبت سی‌امین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و بیستمین سال اجرایی شدن کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی با عنوان رالی صلح تهران – سردشت برگزار شده است.

سلمان یارمحمدی به مسیرهای برگزاری مسابقه اشاره کرد و گفت: مسابقات از هفتم تیرماه و پارک پردیسان تهران آغاز و با عبور از شهرهای ساوه، همدان، بیجار، قروه، دیوان دره، سقز و بانه در سردشت پایان می‌یابد.

وی با اشاره به تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات، بیان کرد: ۴۰ دستگاه اتومبیل با حضور جانبازان شیمیایی و قطع نخاعی با درصدهای مختلف جانبازی و فعال در حوزه صلح جهانی در مسابقات حضور دارند.

مدیر اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران افزود: این مسابقات بیشتر جنبه آموزشی مهارت رانندگی و نقشه‌خوانی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی و گردشگری دارد؛ حامل پیام فرهنگ‌سازی دوری از جنگ و حمایت از صلح در سطح جهان در مسابقات است.

وی با بیان اینکه در این مسابقه تعدادی از افراد قربانی بمباران‌های شیمیایی ژاپن نیز مشارکت دارند، تصریح کرد: این رالی توسط هشت تیم ثابت فنی کنترل می‌شود و دو تیم سیار نیز در طول مسیر رالی را هدایت می‌کنند.

یارمحمدی با تأکید بر اینکه مجوزهای پلیس راه، استانداری و سایر نهادهای مسوول در برگزاری این رالی اخذ شده است، ادامه داد: امدادهای خودرو کانون جهانگردی در سراسر مسیر مسابقه طول مسیر رالی را پوشش می‌دهند و یک دستگاه آمبولانس نیز رالی را حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه این مسابقات اولین دوره برگزاری رالی جانبازان شیمیایی است، خاطرنشان کرد: تصمیم مسوولان برگزار کننده بر این است مسابقات را ادامه داده و به سطح جهانی ارتقا دهند تا شرکت‌کنندگانی از سراسر جهان در این مسابقات حضور یابند.

مدیر اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: دومین دوره تجربه برگزاری مسابقات در سطح جانبازان را دارم که اولین دوره رالی راه ولایت را با حضور جانبازان داشتیم و این دوره با عنوان رالی صلح دومین دوره مسابقات در بخش جانبازان است.

وی شرکت‌کنندگان در مسابقات را از استان‌های مختلف دانست و اظهار کرد: شرکت‌کنندگان از استان‌های تهران، همدان، مرکزی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کردستان، خوزستان و… به صورت خانوادگی در این مسابقات حضور دارند.

یارمحمدی با اشاره به ورود شرکت‌کنندگان به شهر سفال جهان لالجین، گفت: یک شب در اردوگاه الغدیر همدان اسکان داشتیم و صبح امروز با حضور در محل باغ‌موزه دفاع مقدس اتومبیل‌ها استارت مسیر به سوی خط پایان را از این مکان استارت می‌زنند.

وی تأکید کرد: پس از رسیدن به سردشت مراسمی را در منطقه یادمان شهدای بمباران شیمیایی سردشت خواهیم داشت و مسابقات با معرفی نفرات برگزیده به پایان خواهد رسید.

مدیر اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران افزود: استقبال از این مسابقات با توجه به اینکه بیشتر از اعضای عضو موضع صلح جهانی و حمایت از صلح جهانی هستند شرکت داشتند و به صورت اعلام عمومی فراخوان نشد اما با مراجعه و حضور شرکت‌کنندگان بیشتری پیگیری شد.

یکی از جانبازان شرکت‌کننده در مسابقه از استان تهران با بیان اینکه با هدف ادای احترام به شهدای حادثه شیمیایی سردشت در این مسابقه حضور یافتند، تصریح کرد: اولین تجربه حضور در این مسابقه را دارم و از تهران مسیر را آغاز کرده ایم و در سردشت مسابقات خاتمه می‌یابد.

وی هدف از حضور خانوادگی در مسابقات را تجربه یک فعالیت ورزشی با خانواده دانست و ادامه داد: در کنار این امر تفریحی را نیز همراه با خانواده خواهیم داشت.

محمد رضایی از جانباز محلات استان مرکزی حاضر در این مسابقه نیز بیان کرد: به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای و جانبازان بمباران شیمیایی سردشت در این مسابقات حضور یافتم.

وی با بیان اینکه در بمباران شیمیایی سردشت بیشتر خانواده‌ها مورد آسیب قرار گرفتند و این رالی به صورت خانوادگی نیز به صورت خانوادگی برگزار شده است، گفت: خانواده‌ها را نیز در این مسابقات همراه کردیم تا به مقام والای جانبازان و شهدای بمباران شیمیایی سردشت ادای احترام کنیم.

سعید فضلی دیگر جانباز هشت سال جنگ تحمیلی از استان البرز نیز با تأکید بر اینکه هدف اصلی از حضور در این مسابقات را رساندن پیام صلح به گوش جهانیان دانست و خاطرنشان کرد: ما ایرانیان همواره طالب صلح در جهان بوده و هستیم اما در طول هشت سال دفاع مقدس جنگ به ما تحمیل شد.

وی با تأکید بر اینکه ایرانیان از نسل دیروز تا نسل امروز شیران ژیانی هستیم که در کارزار با هم متحد هستیم، یادآور شد: مخالف استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی هستیم و امروز با حضور در این مسابقات این پیام را به گوش جهانیان می‌رسانیم که مردانی که دیروز با از خودگذشتگی،‌ رشادت‌ها و ایثار ایرانی امن را برای نسل امروز رقم زدند.

این جانباز دوران دفاع مقدس با بیان اینکه امروز تمام مردم ایران از هر قشری با قدردانی از این امنیت با اتحاد، صلح، صفا و صمیمیت در کنار هم زندگی می‌کنند، اظهار کرد: به منظور انتقال پیام مظلومیت مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس به فرزندانمان و این موضوع که جنگ بر ایران تحمیل شد و در دفاع از سرزمین و مردم با دشمن مبارزه کردیم با خانواده در مسابقات حضور یافتیم.

حاج حسن فضلی جانباز ۵۰ درصد شهرستان محلات استان مرکزی نیز با بیان اینکه در زمان بمباران شیمیایی مردم مظلوم سردشت در نزدیکی این منطقه رزمنده بدم، یادآور شد: جانبازان هشت سال دفاع مقدس به منظور حضور در سردشت و ادای احترام به مردم سربلند و سرافراز سردشت در این مسابقات حضور یافتند.

وی با تأکید بر اینکه در زمان بمباران شیمیایی سردشت از جامعه جهانی از ایران دفاعی صورت نگرفت، بیان کرد: تنها مردم ایران صادقانه و خالصانه از مردم سردشت دفاع کردند.

این جانباز ۵۰ درصد دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: هدف از حضور در مسابقات حضور در منطقه غربی کشور با خانواده بود و کسب مقام در مسابقات مدنظر نبود.

گفتنی است انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و موزه صلح تهران با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران، انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت سی‌امین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و بیستمین سال اجرایی شدن کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی، برنامه رالی صلح تهران – سردشت را برگزار کرده و این برنامه عصر امروز ۸ تیر با رسیدن شرکت‌کنندگان به سردشت پایان می‌یابد.

 

 

قیمت ماشین لباسشویی | خانه هوشمند | درج آگهی رایگان | پکینگ برج خنک کننده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 + = 58

بستن