لزوم ایجاد دانشکده های علوم پزشکی در میناب و بندرلنگه

سید حسین داودی ظهر پنجشنبه در جلسه مشترک رئوسای دانشگاههای استان با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان داشت: توسعه پایدار باید به توسعه آموزش عالی گره بخورد اگر توسعه آموزش عالی در استان رخ ندهد در دراز مدت توسعه صنعت استان را دچار مشکل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: توسعه صنعتی بدون توسعه آموزش عالی فاصله غنی و فقیر را زیاد و شکاف طبقاتی را در هرمزگان افزایش خواهد داد. نیروهای دیگر خارج از استان وارد می شوند و چون افراد تحصیلکرده هستند درآمدهای بالایی دارند و نسبت به بقیه درآمدهای مردم استان یک شکاف ایجاد خواهد کرد و مردم تاثیر ورود صنعت را در تغییر زندگی و افزایش درآمدهای خود احساس نمی کنند و شاهد شکاف عمیق طبقاتی خواهیم بود.

داودی با تاکید بر داشتن آموزش پاسخگو در استان اظهارداشت: آموزش پاسخگو یعنی تربیت نیروی انسانی برای پاسخ به نیازهای استان است که این امر در استان رخ نداده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در استان سعی کرده است تا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی ۳۰ درصد و بیشتر سهمیه جذب دانشجو را به متقاضیان بومی اختصاص دهد.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه آموزش و پرورش آماده کردن دانش آموزان برای رقابت در کنکور است که این امر در استان هرمزگان اتفاق نیفتاده است و در نتیجه گاها در دانشکده ها برای جذب سهمیه ۳۰ درصدی به مشکل می خوریم.

داودی افزود: در دانشکده دندانپزشکی استان توانسته ایم نیروهای بومی را جذب کنیم و برای ۱۰ سال آینده با مشکل دندانپزشک بومی مواجه نخواهیم بود.

داودی با اظهار اینکه توسعه کمی و کیفی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان قابل قبول نیست، بیان داشت: در دو شهرستان میناب در شرق استان و بندرلنگه در غرب استان ظرفیت ایجاد دانشکده های علوم پزشکی وجود دارد. با راه اندازی این دانشکده ها می توان نیروهای رده میانی مورد نیاز را آموزش و تربیت کرد. هم اکنون ۴۰ درصد از مراکز بهداشتی و درمانی استان حداکثر ۳ نیروی رده میانی دارد.

هدایای تبلیغاتی | رایانه کمک تلفنی | بانک کتاب | وام ازدواج

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه در استان ۱۴۸ نفر است، خاطرنشان کرد: طبق برنامه توسعه ششم تعداد هیئت علمی به دانشجو باید یک به ۱۰ باشد که این رقم در استان قابل قبول نیست. مجبور شده ایم تقریبا ۹۰ نفر از پزشکانی که باید در مناطق محروم خدمت بدهند را در هیئت علمی دانشگاه استفاده کنیم تا موضوع آموزش را پوشش بدهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 9 = 12

بستن