ضرورت ایجاد فضای نقد منصفانه در محیط‌ های دانشگاهی

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی گفت: انتظار ما از دولت دوازدهم، توجه ویژه به قشر دانشگاهیان، فرهنگیان و فرهیختگان است. دولت آینده باید گام‌هایی در جهت ارتقاء جایگاه علمی اجتماعی معلمان، اساتید و دانشجویان نیز بردارد تا فضای نقد و گفت‌وگو نهادینه‌ شود. همچنین در دولت دوازدهم لازم است فضای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و نقد منصفانه در محیط دانشگاهی استقرار پیدا کند و به مقوله‌ فرهنگ توجه ویژه‌ای شود.

دکتر حسین مجتبوی با اشاره به انتظارات جامعه‌ علمی و دانشگاهی از دولت دوازدهم، با بیان اینکه اگر فضایی آماده شود تا همه‌ صاحبان اندیشه بتوانند دیدگاه‌ها و نظرات خود را مطرح کنند، نشاط در جامعه علمی و دانشگاهی افزایش می‌یابد، افزود: افزایش روند پیشرفت علمی کشور در گرو بها دادن به اندیشه‌های افراد فرهیخته، ایجاد فضای مناسب خرد ورزی و گفت‌وگوی صمیمانه بین اساتید در قالب کرسی‌های آزاداندیشی و هم‌اندیشی، حمایت از ایده‌های نو، راه‌اندازی سامانه‌ی نظام عالیه پیشنهادات و انتقادات در هیات دولت و انعکاس آن به اصحاب قلم و صاحبان اندیشه است.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی عنوان کرد: برای رسیدگی بیشتر به مسئله فرهنگ انتظار این است که در حوزه‌های علمیه از ظرفیت دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان استفاده بیشتری شود که بتوان با استفاده از خردگرایی و اندیشه ورزی از دیدگاه‌های فرهنگ و تمدن بهره ببریم تا فضا برای بیان دیدگاه‌ها و نظریات مختلف باز شود و مردم با اندیشه، بصیرت و آگاهی راه حرکت درست را تشخیص دهند.

مجتبوی گفت: برای ارتقاء کارآفرینی در جامعه‌ دانشگاهی راهکارهای متعددی وجود دارد، اما یکی از راه‌های موثر آن، ایجاد ارتباط نزدیک بین جامعه و دانشگاه است. اگر این فضا از طریق اتاق‌های فکر، ارتباط بین صنعتگران، صاحبان سرمایه و ایده‌های نو فراهم شود، قطعا می‌توانیم شاهد رشد کارآفرینی در محیط‌های علمی و دانشگاهی باشیم.

وی اضافه کرد: اگر رشته‌هایی که در دانشگاه تدریس می‌شود، متناسب با نیازهای جامعه و صنعت باشد، قطعا دانشگاه‌ها می‌توانند گام‌های موثری در زمینه کارآفرینی بردارند. همچنین در هریک از استان‌ها توسط استانداری‌ها و مراجع ذی‌صلاح، باید بستر همکاری نزدیک میان جامعه و دانشگاه فراهم شود، که با برپایی همایش‌ها، نشست‌ها و ایجاد محیط‌های تعاملی، می‌توانیم به این امر مهم دست یابیم.

رییس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی عنوان کرد: کسی که در نظام دولتی خدمت می‌کند، باید اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌های کلانی خود را با مقام معظم رهبری تبیین می‌شود، همراه کند؛ مسئولین و مدیران عالی در هر رده‌ای می‌توانند با مدیریت، ابتکار و نوآوری در راستای تحقق این اهداف کلان پیش بروند و اگر مدیران این همراهی را نداشته باشند در روند حرکت خلل ایجاد می‌شود و به دنبال آن نیاز به تغییر در حوزه مدیریت احساس می‌شود.

مجتبوی در پایان یادآورشد: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری بر دانشگاه فرهنگیان و با توجه به اینکه تنها دانشگاهی است که رییس هیات امنای آن رییس ‌جمهور است، بنابراین انتظار ما در دانشگاه فرهنگیان ، توسعه‌ کمی و کیفی، توجه ویژه به مشکلات و مسائل زیرساختی، استراتژیکی و حاکمیتی آن است؛ زیرا مسئولان عالی‌رتبه نظام و معلمان آینده این مرز و بوم تنها باید از مجرای دانشگاه فرهنگیان و چرخه تعلیم و تربیت ورود پیدا کنند.

درج آگهی رایگان | پکینگ برج خنک کننده | موزاییک | خانه هوشمند

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + = 25

بستن