راه آهن ارومیه – مراغه در ایستگاه پایانی

عملیات اجرایی راه آهن ارومیه – مراغه از سال ۸۰ به طول ۱۸۵ کیلومتردر پنج قطعه آغاز شده و روند اجرای آن هنوز به پایان نرسیده و ۱۶ سال است مردم منطقه منتظر شنیدن صدای سوت قطار هستند.

آذربایجان غربی به‌دلیل هم‌مرز بودن با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان به‌عنوان شاهراه ارتباطی ایران به اروپا به شمار می‌رود شاهراهی که متاسفانه در بخش زیرساخت‌های راه و حمل‌ونقل محروم از شبکه ریلی است.

حمل‌ونقل ارزان، ظرفیت‌های گسترده انتقال بار و مسافر و راحتی و سهولت در امر ارتباطات، امنیت و راحتی آن برای مسافرت‌های طولانی از بزرگ‌ترین مزایای خط آهن در این منطقه است، ولی مردم این دیار سال‌ها است از این نعمت محروم‌اند.

موقعیت جغرافیایی ویژه آذربایجان غربی دسترسی آسان کشورمان به بازارهای جهانی را فراهم کرده است به طوری که جاده و ریل‌های ارتباط با اروپا و به‌ویژه مبادی اصلی ورود و خروج کالا و مسافر از کشور به اروپا و بالعکس در آذربایجان غربی قرار دارد اما متاسفانه شاخص‌های توسعه‌ای حمل‌ونقل به‌ویژه ضریب نفوذ شبکه ریلی کمتر است.

امسال روند کند این طرح ملی با خلف وعده های مکرر مسئولان دست به دست هم داده اند تا مردم چندان امیدوار به اتمام این طرح نباشند در جدیدترین وعده ها اعلام شده است دی ماه سوت قطار در ارومیه به صدا در می آید این در حالی است که در آخرین وعده عنوان شده بود پایان آبان ماه راه آهن ارومیه خاتمه می یابد.

قطار دی ماه امسال به ارومیه می رسد

با روی کار آمدن استاندار جدید آذربایجان غربی فعالیت های عمرانی استان شتاب بیشتری گرفته و یا شاید مدیران و نمایندگان استان را به بازدیدهای مکرر یا وعده های جدید وا داشته است.

طی هفته جاری دو نماینده ارومیه که از منتقدین کندی روند اجرای راه آهن ارومیه – مراغه بودند به همراه مدیر کل ساخت ساختمانهای راه آهن، بنادر و کشتیرانی از عملیات اجرایی این طرح سراسری بازید کرده و دوشنبه شب نیز در جلسه شورای اداری ضمن تاکید جدی بر اتمام این طرح عنوان کردند دی ماه سوت قطار در ارومیه به صدا در می آید.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از این طرح از اتمام کار ساخت راه آهن مراغه – ارومیه تا ۲ ماه آینده خبر داد و گفت: قطار مراغه -ارومیه پس از ۱۶ سال دی ماه امسال به ارومیه خواهد رسید.

هادی بهادری با بیان اینکه افتتاح پروژه قطار مراغه-ارومیه نباید تا دهه فجر به طول انجامد اظهارداشت: در طی یک الی دو ماه آینده قطار مراغه-ارومیه افتتاح می‌شود باید طوری تنظیم کرد دی ماه امسال همزمان با ولادت امام حسن عسگری این طرح آماده بهره برداری شود.

وی خاطرنشان کرد: پروژه قطار مراغه ـ ارومیه تا دو ماه آینده به اتمام میرسد و مردم ارومیه پس ۱۶ سال شاهد به صدا درآمدن صدای سوت قطار در این شهر خواهند بود.

طرح راه آهن ارومیه- مراغه ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

نماینده مردم ارومیه با تاکید بر اینکه اتمام این طرح یکی از خواسته‌های اصلی مردم و مسئولان منطقه است گفت: افتتاح و اتمام راه آهن ارومیه- مراغه تحولی شگرف در توسعه و اقتصاد استان خواهد داشت.

بهادری با اشاره به جذب ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبارات طرح راه‌آهن برای امسال گفت: ریل‌گذاری طرح راه‌آهن مراغه ارومیه به پایان رسیده و ایستگاه ارومیه هم از پیشرفت ۹۶درصدی برخوردار است.

مدیر کل ساخت ساختمانهای راه آهن، بنادر و کشتیرانی کشور در این بازدید با بیان اینکه راه آهن ارومیه – مراغه در ایستگاه پایانی به سر می برد گفت: این طرح در حال حاضر از ۹۶ درصد پیشرفت برخوردار است و قطعا تا دی ماه به پایان می رسد.

غلامرضا رضایی با بیان اینکه سرعت قطار در این خط در بخش مسافری ۱۶۰ کیلومتر و در بخش بار ۱۲۰ کیلومتر است عنوان کرد: راه‌آهن ارومیه می‌تواند حلقه اتصال اروپا به آسیای‌شرقی باشد که در این‌صورت درآمد ترانزیت برای ایران کمتر از نفت نخواهد بود.

بر اساس وعده های رئیس جمهور و نیز نوبخت این طرح مقرر بود اردیبهشت به اتمام برسد اما در جدیدترین اظهار نظر مقرر شده است مردم منطقه دی ماه سوت قطار را بشنوند باید منتظر ماند و دید این وعده هم تمدید می شود یا عملی؟

تور یک روزه از اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =

بستن