اول اردیبهشت‌ ماه پایان شخم اول شالیزار های گیلان

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: اول اردیبهشت ماه سالجاری شخم اول در شالیزارهای گیلان پایان می‌یابد.

علیرضا شعبان‌ نژاد گفت: تاکنون شخم اول در ۹۰ درصد از شالیزار های گیلان انجام شده و نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد جلوتر هستیم.

وی افزود: شخم اول در بسیاری از شهرستانهای گیلان به اتمام رسیده است و طبق تقویم زراعی گیلان اول اردیبهشت ماه پایان انجام شخم اول در شالیزارها خواهد بود.

شعبان‌نژاد ادامه‌ داد: اغلب اراضی باقیمانده که شخم اول را انجام نداده‌اند در شهرستان رشت است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در این زمان از سال ۷۰ درصد اراضی استان شخم زمستانه زده شده بود، خاطرنشان کرد: انجام نشاء موردی در برخی از شهرستانهای گیلان به ما گزارش شده است و اما پیشنهاد می کنیم با توجه به شرایط جوی شالیکاران نشاء را از هفته اردیبهشت ماه شروع کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان از کشاورزان خواست زودتر از این زمان اقدام به کشت برنج نکنند و گفت: لزوما کشاورزانی که زودتر نشاء می‌کنند، زودتر برنج برداشت نخواهند کرد.

وی نشاء زودرس برنج را مناسب ندانست و تصریح‌ کرد: نشای برنج نیاز به تابش مناسب دما دارد و با توجه به بارندگی‌های اخیر و تداوم بارش‌ها، اکنون زمان مناسبی برای نشای برنج نیست.

شعبان‌نژاد در خصوص وضعیت تجهیز و نوسازی شالیزارهای گیلان خاطرنشان‌ کرد:تاکنون در ۷۷ هزار هکتار در شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی شده اند و برنامه داریم تا در سالجاری ۱۰ هزار هکتار دیگر اراضی شالیزاری استان تجهیز و نوسازی ‌شوند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 + = 78

بستن