۵۹ هزار حلقه چاه غیر مجاز در آذربایجان غربی شناسایی شد

کیومرث دانشجو با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۷ هزار چاه مجاز و ۵۹ هزار چاه غیرمجاز در استان وجود دارد اظهارداشت: از این تعداد که بیش از ۹۶ هزار حلقه است، حدود ۹۲ هزار حلقه در بخش کشاورزی فعال است.

وی با اشاره به اینکه انسداد سه هزار حلقه چاه غیر مجاز دراولویت برنامه های شرکت آب منطقه ای است افزود: در متاسفانه ۹۷ درصد چاه های غیر مجاز در حوزه آبریز دریاچه ارومیه هستند.

دانشجو گفت: یک هزار و ۴۲۴ حلقه چاه غیر مجاز تا پایان بهمن ماه امسال به منظور حفاظت از منابع آب این استان مسدود شده است که عمده چاه های پر شده در حاشیه رودخانه ها و برای مصارف کشاورزی بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون پنج هزار و ۸۳۸ دستگاه کنتور هوشمند آب در استان نصب شده است اضافه کرد: با مسدود کردن چاه های غیرمجاز ۲۲ میلیون متر مکعب در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی شده است.

وی با اشاره به وضع نامناسب منابع آب زیرزمینی گفت: کشور ما با مصرف ۷۰ درصدی منابع آب زیرزمینی در وضعیت بحرانی قرار گرفته و وجود چاههای غیر مجاز و مصرف از حد مجاز آبهای زیرزمینی موجب شده ۱۱آبخوان استان در مرحله بحرانی قرار بگیرد.

دانشجو مشکلات جبران ناپذیری از جمله زلزله های شدید و نشست زمین و عواقب آن همچنین پیشروی آب شور به سمت چاههای آب و از بین رفتن کشاورزی در منطقه را از دیگر عواقب استفاده بی رویه از آبهای زیرزمینی عنوان کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + = 11

بستن